kontrast off Przeszukaj artykuły
Nasz profil na Facebook
AMOL
CZY WIESZ, ŻE...

Aby pozbyć się bólu głowy nie zawsze konieczne są leki przeciwbólowe

Ból głowy jest bodaj najczęściej dopadająca nas dolegliwością. Pojawia się po nieprzespanej nocy, kiedy jesteśmy głodni, gdy zmienia się pogoda lub długo siedzimy w niewygodnej pozycji. Jego sprawcą może być stan podgorączkowy czy przepracowanie, daje o sobie znać, kiedy jesteśmy zdenerwowani. Obejmuje całą głowę (mówimy wtedy, że głowa nam pęka) i przyrównujemy go do imadła ściskającego czaszkę.

Choć ból napięciowy jest dokuczliwy, rozbija ustalone wcześniej plany, np. zmusza do odwołania ważnego spotkania, w większości przypadków nie zapowiada poważniejszych kłopotów ze zdrowiem. Aby go złagodzić wystarczy wypocząć. Dla jednych antidotum będzie sen, dla innych – wyjście na spacer. Czasami może nam pomóc gorąca kąpiel, która rozluźni mięśnie, a czasami – przeciwnie – zimny okład położony na skronie. Niektórym pomoże wypicie filiżanki kawy z cytryną, innym –samodzielny masaż karku czy akupresura, czyli uciskanie palcami bolącego miejsca. Kiedy ból jest dokuczliwy i nie mija po 30 minutach, warto wziąć (jedną!) tabletkę dostępnego bez recepty leku przeciwbólowego.

Nadużywanie środków przeciwbólowych może powodować ból z “odbicia”!

Jeśli jednak w przy każdym epizodzie bólu głowy będziemy łykać tabletki przeciwbólowe (ponad 2 razy w tygodniu) i sięgać po nie od razu, kiedy ból się zaczyna, nastąpi moment, kiedy ból zamiast przejść, nasili się. To tak zwany ból z „odbicia” spowodowany nadużywaniem środków przeciwbólowych. Tak więc pamietajmy: leki przeciwbólowe powinnismy stosować tylko wtedy, gdy rzeczywiście są potrzebne, i w dawkach podanych na ulotce załączonej do opakowania. Dotyczy to zarówno leków bez recepty, jak i na receptę.

Co pomaga na ból głowy?

Ból głowy najlepiej starać się opanować przy pomocy innych metod niż tabletka przeciwbólowa. Pomocne będą: picie małymi łykami chłodnej wody, zimne okłady na głowę, masaż karku i ramion oraz wcieranie w skronie preparatów z olejkami eterycznymi – lawendowym (nie ma potrezby wcześniejszego jego rozcieńczenia) i miętowym (pobudza przepływ krwi poprzez zwężanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych przez co pomaga zwalczyć ból).

Kiedy na pogotowie, kiedy do lekarza?

Musimy wezwać pogotowie jeśli:

  • ból głowy jest gwałtowny,
  • ból trwa cały dzień i jest coraz silniejszy,
  • ból pojawił się po urazie głowy,
  • bólowi towarzyszą niepokojące objawy wskazujące na udar mózgu (niewyraźna mowa, problemy z widzeniem, kłopoty z poruszaniem nogą lub ręką, splątanie, utrata pamięci) lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (gorączka, sztywność karku, nudności i wymioty).

Do lekarza należy pójść z bólem głowy, który:

  • trwa dłużej niż kilka dni,
  • budzi nas ze snu,
  • pogarsza się nad ranem,
  • zmienił swój charakter.