Miód – niezwykły dar natury
Miód pszczeli to naturalnie słodka substancja, wytwarzana przez pszczoły z nektaru kwiatowego albo spadzi, będącej sokiem roślinnym, wytwarzanym przez mszyce czy miodówki. Za miód nie uznaje się miodów sztucznych, inwertów oraz ziołomiodów powstających przez dokarmianie pszczół specjalną pożywką zawierającą wybrane ekstrakty roślinne [1].
Wpływ temperatury na miód
W zależności od gatunku miodu, jego krystalizacja przebiega z różną szybkością. Produkt ten powinien być przechowywany w szczelnych opakowaniach, w pomieszczeniach zacienionych i najlepiej w temperaturze poniżej 18oC. Temperatury optymalne to 4-10oC. Miód można mrozić. Przy temperaturze -15oC zmiany w jego składzie chemicznym są najmniejsze. Miód skrystalizowany można doprowadzić ponownie do formy płynnej poprzez ogrzewanie w temperaturze 42oC.
Nektarowy czy spadziowy?
Miód posiada odmienne właściwości chemiczne, a także smakowo-zapachowe w zależności od pochodzenia. Wyróżnia się kilka podstawowych typów miodu. Można wymienić tutaj miody nektarowe, które uzyskiwane są z nektaru kwiatowego. Nazwa zależy od roślin miododajnych, takich jak lipa, akacja, gryka czy rzepak.
Miody te cechuje łagodny smak, jaśniejsze barwy i szybsza krystalizacja w porównaniu do miodów spadziowych, pozyskiwanych z drzew owocowych. Istnieją także miody spadziowe z drzew iglastych. Ich charakterystyczną cechą jest ciemna barwa, duża gęstość oraz mało słodki smak. Miody nektarowo-spadziowe wytwarzane są przez pszczoły zarówno z nektaru kwiatowego oraz wydalin owadów ssących soki z żywych części roślin.
Patoka, krupiec czyli o postaciach miodu
Dostępny na rynku miód może występować w trzech postaciach. W formie płynnej (patoka) występuje produkt świeżo po wirowaniu. Jest gęsty i lejący. Z czasem jednak ulega krystalizacji. Krupiec, czyli właśnie miód skrystalizowany występuje w postaci stałej. Ostatnią opcją jest tak zwany produkt kremowany. Można go otrzymać wieloma sposobami, poprzez dekrystalizację, odpowiednie mieszanie czy zaszczepianie miodu, czyli dodanie małej ilości innego miodu o wzorcowej konsystencji. Powstały miód kremowany jest przede wszystkim gęsty oraz jednorodny. Forma miodu nie ma wpływu na jego trwałość, smak czy wartości odżywcze.
Barwa, smak i aromat miodu
Na barwę miodu wpływa zarówno jego skład chemiczny, jak i pochodzenie. Kolor gotowego produktu uzależniony jest od zawartych w nim karotenoidów, związków koloidowych, wosków czy wody.
Ponadto, miody nektarowe cechują się jaśniejszą barwą w porównaniu do spadziowych. W kwestiach smakowych można wyróżnić miody o smaku ostrym, na przykład gryczany lub łagodnym jak akacjowy. Na kwestie smakowo-zapachowe wpływa rodzaj rośliny, z której zbierany był nektar czy spadź. Cechy te determinowane są przez zawarte w produkcie olejki eteryczne, kwasy organiczne, aminokwasy, woski i garbniki [3].
Miód pszczeli nektarowy wielokwiatowy – składnik pastylek AMOLowe na gardło.
4 pastylki AMOLowe na gardło z miodem i witaminą C zawierają aż 600mg miodu - najwięcej wśród popularnych pastylek obecnych na rynku!
W skład preparatu wchodzą również:
- wyciąg z ziela TYMIANKU i korzenia PRAWOŚLAZU o właściwościach łagodzących przesuszone, podrażnione gardło, nawilżających i chroniących śluzówkę gardła, co pozwala na utrzymanie prawidłowej emisji głosu i ułatwia przełykanie;
- MENTOL, który łagodzi podrażnienia, działa kojąco i poprawia komfort oddychania;
- OLEJKI AMOLOWE: cytrynowy, cynamonowy, miętowy, lawendowy, cytronelowy, goździkowy;
- WITAMINĘ C, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.
AMOLowe na gardło z miodem i witaminą C rekomendowane są osobom z podrażnieniem śluzówki gardła i górnych dróg oddechowych:
- przebywającym w klimatyzowanych lub zapylonych pomieszczeniach
- narażonym na dym papierosowy oraz zmiany temperatur
- szczególnie dbającym o głos
- w okresie jesienno-zimowym