kontrast off Przeszukaj artykuły
Nasz profil na Facebook
Pastylki na gardło do ssania, nawilżające, na chrypkę i struny głosowe

Prawoślaz

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) za sprawą swoich właściwości jest ziołem chętnie wykorzystywanym w różnorodnych suplementach diety. W celach zdrowotnych wykorzystuje się przede wszystkim jego korzeń oraz liście. Popularność zdobył przede wszystkim jako jeden z głównych składników preparatów na gardło, w tym pastylek do ssania.

Prawoślaz - właściwości

Prawoślaz wykazuje właściwości nawilżające oraz kojące. Korzeń prawoślazu w prawie 20% składa się ze śluzu, w którym znajdują się takie substancje jak glukany, arabinogalaktany, galakturonoramnany, pektyny, skrobia, sacharaza, związki flawonoidowe, związki mineralne czyasparagina. Liście natomiast bogate są w kwasy organiczne oraz związki flawonowe.

Prawoślaz - działanie

Prawoślaz to częsty składnik pastylek do ssania, których celem jest profilaktyka i łagodzenie dolegliwości gardła oraz górnych dróg oddechowych.

  • Przy dolegliwościach związanych z przesuszonym gardłem, krtanią i strunami głosowymi. Prawoślaz wykazuje działanie nawilżające i łagodzące, a przy tym posiada dość przyjemny smak, stąd też często stosowany jest doustnie przy problemach z przesuszonym i podrażnionym gardłem, krtanią i strunami głosowymi.
  • Na problemy z przełykaniem i mówieniem. Przesuszone i podrażnione gardło bardzo często prowadzi do problemów z przełykaniem i mówieniem. Stosowanie prawoślazu może łagodzić te dolegliwości, delikatnie nawilżając i przynosząc ulgę śluzówce.
  • Zapobieganie podrażnieniom gardła. Profilaktyczne spożywanie prawoślazu zalecane jest osobom, które szczególnie narażone są na dolegliwości gardła, strun głosowych czy górnych dróg oddechowych. Warto po nie sięgnąć, jeśli bardzo często i intensywnie mówimy, śpiewamy czy przebywamy w pomieszczeniach z suchym powietrzem i klimatyzacją.

Prawoślaz na gardło

Prawoślaz jest bogaty w składniki śluzowe, dlatego też świetnie osłania błony śluzowe gardła, krtani oraz strun głosowych, dodatkowo łagodząc podrażnienia i przesuszenie śluzówki. Dodatkowo roślina wykazuje działanie nawilżające. Ze względu na swój przyjemny smak bardzo często stanowi składnik syropów oraz pastylek na ssania.