kontrast off Przeszukaj artykuły
Nasz profil na Facebook
Tymianek

Tymianek

Tymianek (Thymus vulgaris) jest bardzo popularnym ziołem stosowanym w naturalnej medycynie. Cechuje się drobnymi listkami i kwiatostanem o specyficznej fioletowej barwie. Za jego zdrowotne właściwości odpowiedzialne są składniki aktywne, m.in. tymol, związki flawonowe oraz liczne składniki mineralne.

Tymianek - właściwości

Tymianek wykazuje bardzo wiele zdrowotnych właściwości, które związane są z zawartymi w nim składnikami, do których zaliczamy przede wszystkim tymol, karwakrol oraz flawonoidy. To właśnie między innymi dzięki tym składnikom roślina stosowana jest jako środek, łagodzący podrażnienia i nawilżający śluzówkę.

Tymianek - zastosowanie

Ze względu na swoje liczne zdrowotne właściwości tymianek jest stosowany w przypadku wielu dolegliwości.

  • Górne drogi oddechowe. Tymianek wykazuje korzystny wpływ na funkcjonowanie górnych dróg oddechowych. Dodatkowo pomaga skutecznie nawilżyć błony śluzowe górnych dróg oddechowych.
  • Gardło. To jedna z najczęściej zalecanych roślin, która korzystnie wpływa na nasze gardło. Wykazuje działanie nawilżające w przypadku podrażnienia i przesuszenia gardła, jednocześnie ułatwiając mówienie i połykanie.

Tymianek na gardło

Ze względu na liczne właściwości zdrowotne tymianku, zaleca się stosowanie pastylek do ssania, w których składnie znajduje się tymianek, w celu łagodzenia dolegliwościom gardła, takich jak przesuszenie czy delikatne podrażnienie. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy najbardziej narażeni na różnorodne infekcje. Również latem lub wiosną, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach naraża nas na podrażnienie i wysuszenie gardła. Poza klimatyzacją i nagłymi zmianami temperatur, czynnikiem drażniącym gardło może być pył lub dym papierosowy. Pastylki Amolowe do ssania, zawierające w swoim składzie tymianek, zalecane są osobom szczególnie narażonym na podrażnienia śluzówki gardła, krtani czy strun głosowych oraz osobom szczególnie dbającym o głos.

Tymianek - pastylki do ssania

Wyciąg z ziela tymianku pomaga załagodzić dolegliwości związane z gardłem, krtanią czy strunami głosowymi, dlatego też często występuje jako składnik pastylek do ssania. Ziołowe pastylki do ssania dostępne są bez recepty. Oprócz łagodzenia gardła mogą pomóc również w przypadku dolegliwości, takich jak m.in. trudności w przełykaniu.