Dyskomfort po ugryzieniu komara doskwiera każdemu, bez względu na to, czy ślad po ugryzieniu jest jeden, czy jest ich kilka. Zwykle dzieci najmocniej reagują na swędzące bąble. Warto więc zawsze mieć w zanadrzu sprawdzony sposób, aby złagodzić swędzenie, a także przeciwdziałać ugryzieniom komarów.
Amol na ukąszenie komarów
Amol to preparat składający się z naturalnych olejków ziołowych, które wykazują właściwości łagodzące swędzenie i zaczerwienienie po ukąszeniu komara. Co ważne, jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, dlatego też może być stosowany przez dorosłych, w tym osoby starsze, i dzieci.
Składniki Amolu, które sprawiają, że preparat jest zalecany na ukąszenia komarów:
- olejek cytronelowy — łagodzi uciążliwe swędzenie i ból w miejscu ukąszenia
- mentol — delikatnie ochładza miejsce ukąszenia i łagodzi swędzenie
- olejek lawendowy — zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienie skóry
- Pozostałe składniki, takie jak olejek cytrynowy i cynamonowy, skutecznie wzmacniają efekt preparatu.
Co zrobić, gdy komar ukąsi?
Jeśli „podstępnemu” komarowi uda się ukąsić, warto od razu zastosować odpowiednie środki zaradcze. Zazwyczaj ukąszenie powoduje wyłącznie mniejsze lub większe zaczerwienienie i świąd skóry. Jest bardzo mała grupa osób, u których może pojawić się rozległa reakcja miejscowa lub alergiczna (tzw. wstrząs anafilaktyczny). W przypadku alergii należy zastosować preparaty antyhistaminowe lub skontaktować się z lekarzem, jeżeli reakcja jest niepokojąca. W innej sytuacji wystarczą sprawdzone, domowe sposoby.
Przede wszystkim należy pamiętać, że pomimo uporczywego swędzenia, nie można się drapać, aby nie uszkodzić skóry i nie zainfekować rany. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, które zwykle najgorzej znoszą swędzącego bąbla. W przypadku ukąszenia można sięgnąć po olejki eteryczne przygotowane w odpowiedniej formie (np. w postaci mieszanki). Sprawdzi się m.in. olejek goździkowy, lawendowy, cytrynowy, z mięty pieprzowej.
Wygodnym sposobem jest też użycie Amolu, który zawiera w swoim składzie wszystkie pomocne olejki oraz dodatkowe składniki, wzmacniające efekt łagodzący swędzenie. W przypadku ukąszenia komara wystarczy nasączyć wacik kilkoma kroplami nierozcieńczonego płynu i przecierać miejsce ukąszenia. Jeśli dolegliwością nie ustąpią, czynność należy powtórzyć kilkakrotnie w ciągu dnia.
Amol alternatywą wobec chemicznych preparatów
Wiele osób nie może lub nie chce stosować chemicznych preparatów na komary. Bywają one skuteczne, ale zawierają też wiele składników niekorzystnie wpływających na zdrowie, stąd też zaleca się stosowanie ich w ograniczonej ilości i wyłącznie wówczas, gdy pojawia się taka konieczność. Odradza się natomiast używania ich w przypadku kobiet w ciąży, dzieci czy osób szczególnie wrażliwych na substancje chemiczne.
Alternatywą dla chemicznych preparatów na komary są olejki eteryczne, zawarte m.in. w Amolu. Są one bezpieczne dla zdrowia i można je stosować zarówno profilaktycznie, jak i po wystąpieniu problemu. Olejki eteryczne mogą być wykorzystywana zarówno jako sposób na odstraszenie komara (np. olejek lawendowy, olejek cynamonowy, olejek cytronelowy czy olejek lawendowy), jak i po ukąszeniu owada do nacierania.
Wybierając Amol, można zaopatrzyć się w jeden preparat do wielorakich zastosowań i dla całej rodziny. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, lecz również wygodne podczas wycieczek, gdy istnieje konieczność ograniczenia ilości przewożonych przedmiotów w bagażu.