Doznajesz nieprzyjemnego uczucie rozpierania, pełności i „bulgotania” w brzuchu? Mogą to być wzdęcia — dolegliwość, która bardzo często wynika ze złych nawyków żywieniowych.
Przyczyną wzdęć jest nadmierna ilość gazów jelitowych zalegających w jelitach powstałych w wyniku trawienia, połykania powietrza podczas jedzenia oraz dyfuzji krwi. Gazy jelitowe wypełniają brzuch, sprawiając, że staje się nabrzmiały, pojawia się przy tym nieprzyjemne uczucie dyskomfortu.
Oprócz uczucia wzdęcia i wewnętrznego rozpierania, często występuje również inne objawy: problem z potrzebą wydalania nadmiaru gazów jelitowych oraz uczucie ucisku w lewym lub prawym podżebrzu. To prowadzi z kolei do napadowych skurczów jelit, „przelewania się” w jamie brzusznej, a nawet bolesnością w klatce piersiowej.
Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie pozbyć się wzdęć? Jak wyuścić gazy z jelit? Zapraszamy do lektury.
Domowe sposoby na wzdęcia
Wzdęcia to nieprzyjemna dolegliwość, jednak w większości przypadków można poradzić sobie z nią samodzielnie domowymi sposobami.
- Pij ziołowe herbatki. Nie każdy je lubi, ale herbaty i napary z ziół wykazują świetne działanie w przypadku problemów z trawieniem. Zwykle stosowane są doraźnie, w momencie pojawiających się wzdęć, jednak najlepsze efekty przynosi regularne picie ziołowych herbatek.
- Spaceruj po posiłkach. Po obfitym obiedzie lub kolacji zamiast na fotel - udaj się na spacer. Piętnaście minut spaceru korzystnie wpływa na przemianę materii, przywracaprawidłowy pasaż jelitowy, a jednocześnie ułatwia „odpowietrzenie” jelit i łagodzi dolegliwości związane ze wzdęciami.
- Pij wodę. Picie wody oraz innych płynów, przynajmniej 2 l dziennie, pomoże ci nie tylko uniknąć problemów ze wzdęciami, ale również wpłynie pozytywnie na inne procesy związane z trawieniem.
- Pij jogurty, maślanki, kefiry. Niekiedy wzdęcia pojawiają się, gdy wystąpi zaburzenie flory bakteryjnej jelit (np. przez stosowanie terapii antybiotykowej). Wówczas najlepiej sięgnąć po naturalne probiotyki, takie jak właśnie produkty mleczne: jogurty, maślanki, zsiadłe mleko czy kefir.
- Żuj plasterek imbiru lub liść mięty po posiłku. To „stary” i sprawdzony sposób na wzdęcia, który jednocześnie może ograniczyć powstawanie gazów jelitowych po obfitych posiłkach.
Domowe sposoby na wzdęcia i gazy jelitowe
Przy wzdęciach bardzo często pojawiają się gazy jelitowe. Jak pozbyć się tego niezbyt przyjemnego i często krępującego problemu? Można próbować rozwiązać go, stosując kilka sprawdzonych, domowych sposobów.
- Masowanie brzucha. Gdy czujesz, że „nadciągają” problemy, rozmasuj okolice pępka, wykonując dłonią koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zmieniając nacisk - od delikatnego po nieco mocniejszy. W ten sposób pobudzisz swoje jelita do działania.
- Wyeliminuj z diety produkty, po których masz gazy jelitowe. To oczywiście będzie wymagać dokładnej obserwacji organizmu. Bardzo często okazuje się jednak, że problemy pojawiają się wyłącznie po określonej grupie produktów spożywczych, które wystarczy zastąpić innymi, by skutecznie pozbyć się kłopotów. Do produktów wiatropędnych zaliczamy m.in.: kapustę, brukselkę, kalafiora, cebulę itp. Problem może wynikać również z napojów gazowanych.
- Miód zamiast cukru. Niestety cukier może wzmagać dolegliwości. Warto więc zastąpić go naturalnym miodem.
- Jedz produkty z błonnikiem. Błonnik przyspiesza proces trawienia i ułatwia wypróżnianie. Ma również wpływ na eliminację gazów jelitowych oraz wzdęć. Warto zatem codziennie wzbogacać pokarmy w błonnik.
Zioła na wzdęcia
Zioła o właściwościach wiatropędnych i rozkurczowych mogą skutecznie złagodzić dolegliwości towarzyszące wzdęciom. Najczęściej stosowane są w postaci herbat, naparów, czy jako przyprawy do potraw.
Oto kilka ziół, których stosowanie zaleca się w przypadku problemów ze wzdęciami:
- kminek - powszechnie znane są jego właściwości łagodzące wzdęcia. Działa również rozkurczowo. Dla uśmierzenia dolegliwości warto wykonać napar z łyżeczki mielonego kminku i 250 ml wrzątku. Po 15 minutach parzenia pod przykryciem wystarczy odcedzić i wypić. Zaleca się picie ok. trzy razy dziennie tak przyrządzonego naparu. Jeśli nie lubimy pić ziołowych naparów, można zjeść łyżeczkę mielonego kminku wymieszanego z majerankiem i popić wodą. Efekty są podobne. Zaleca się również dodawanie kminku jako przyprawy do potraw z grochem, kapustą, fasolą, zup, sałatek czy pieczywa.
- szałwia - pomaga w leczeniu wzdęć iniestrawności, przeciwdziałając nadmiernej fermentacji w jelitach. Wykazuje również działanie rozkurczowe. Napar z szałwii przygotowuje się z 1 łyżki suszonych liści zalanych szklanką wrzącej wody i parzonych przez ok. 15 minut. Dziennie należy wypijać 3 szklanki takiego naparu. Warto dodawać tymianek również jako przyprawę do potraw z grochem lub fasolą.
- kardamon - bardzo często jest stosowany w preparatach na wzdęcia czy niestrawność. Wykazuje korzystne działanie podczas problemów trawiennych. Z jego właściwości można skorzystać, stosując kardamon jako przyprawę do potraw czy deserów.
- cynamon - doskonała przyprawa, szczególnie do deserów czy kaw, która jednocześnie wykazuje właściwości łagodzące wzdęcia i wspomagające trawienie.
- bazylia, oregano, bergamotka, majeranek - stosowane jako przyprawy do codziennych posiłków.
- arcydzięgiel lekarski - wykazuje bardzo korzystny wpływ na organizm podczas wzdęć. Dodatkowo likwiduje stany skurczowe jelit i żołądka oraz reguluje wypróżnianie. Arcydzięgiel można stosować w postaci naparu, przygotowanego z łyżki ziela parzonego w półtorej szklanki wrzątku przez 20 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu naparu przez sitko należy wypijać po pół szklanki trzy razy dziennie przed posiłkami.
- gorczyca biała - stosowanie gorczycy zaleca się w przypadku wzdęć i niestrawności. Jak przygotować wyciąg wodny z gorczycy białej na wzdęcia? Dwie łyżeczki rozgniecionych nasion gorczycy należy zalać szklanką wody i odstawić na noc w ciepłym miejscu. Podczas dolegliwości zaleca się picie ćwierć szklanki wyciągu trzy razy dziennie.
- tymianek - tymianek zapobiega wzdęciom i gazom oraz poprawia trawienie. Wystarczy stosować go jako przyprawę wzbogacającą smak potraw.
Zioła na wzdęcia i gazy jelitowe
Wzdęciom bardzo często towarzyszą inne, niezwykle kłopotliwe w codziennym życiu dolegliwości, związane z koniecznością „oddawania” gazów jelitowych w postaci wiatrów czy częstego odbijania się. Dodatkowo wstrzymywanie gazów może wzmagać uczucie napięcia w brzuchu i przewodzie pokarmowym, co często prowadzi nawet do uciążliwego bólu. Warto zatem sięgnąć po zioła, by skutecznie i bezpiecznie przeciwdziałać tego rodzaju dolegliwościom.
Po jakie zioła sięgnąć w przypadku wzdęć i gazów?
- anyż - działa rozkurczowo i zmniejsza powstawanie gazów jelitowych, pomagając w ich wydalaniu. Najlepiej sprawdza się napar pity 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Przygotowujemy go, zalewając pół łyżki sproszkowanego owocu wrzątkiem i parząc pod przykryciem przez ok. 10-15 minut.
- mięta - działa wiatropędnie, a jednocześnie usprawnia pracę jelit. Najlepiej jest stosować świeżą miętę, ale sprawdzą się również suszone liście. Napar przygotowujemy z 1 łyżki liści, zalanych ok. 250 ml wrzątku. Po 10-15 minutach jest gotowy do spożycia. Dla uzyskania oczekiwanych efektów zaleca się picie naparu 3 razy dziennie.
- kolendra siewna - wykazuje właściwości wiatropędne i rozkurczowe, a również wspomaga trawienie. Owoc kolendry dostępny jest w sklepach zielarskich oraz aptekach. Napar przygotowuje się z połowy łyżeczki rozdrobnionego owocu (rozdrabniać należy np. w moździerzu bezpośrednio przed spożyciem) zalanego ok. 150 ml wrzątku. Po 10-15 minutach parzenia trzeba przecedzić i wypijać 2-3 razy dziennie pół godziny po posiłku.
Zioła na wzdęcia dla dzieci
Wzdęcia to nie tylko problem dorosłych osób. Borykają się z nim również dzieci, a nawet niemowlaki. W tym przypadku najlepiej jest sięgnąć po zioła, ponieważ ich delikatne i bezpieczne działanie nie tylko pozwoli skutecznie uśmierzyć dolegliwości, lecz również zapobiegać ich występowaniu. Najlepsze jest podawanie ziół w postaci naparów lub herbatek. Dla lepszego smaku można dosłodzić je miodem.
Jakie zioła zalecane są na wzdęcia u dzieci?
- kwiat rumianku - likwiduje wzdęcia, a jednocześnie jest niezwykle łagodny i bezpieczny dla dzieci. Jego stosunkowo neutralny smak sprawia, że dzieci powinny raczej bez większych obiekcji wypić napar z kwiatu rumianku. Przygotowujemy go zalewając 1 łyżeczkę ziół wrzątkiem i parząc przez ok. 10 minut.
- kwiat lawendy - pomaga w przypadku wzdęć oraz ogólnych problemów trawiennych. Dodatkowo również działa delikatnie usypiająco i uspokajająco. Napar przygotowujemy zalewając 2 łyżeczki zioła wrzątkiem.
- owoc kminku - świetny sposób na wzdęcia, skurcze żołądka i jelit oraz dolegliwości trawienne. 1 łyżeczkę należy zalać wrzątkiem, by po ok. 5 minutach móc podać napar dziecku.
- liść rozmarynu - pomaga przy wzdęciach u dzieci, a także skurczach żołądka i jelit. Wystarczy 1 łyżeczkę rozmarynu zalać wrzątkiem, parzyć przez ok. 10 minut, po czym podać przed posiłkiem.
Zioła na wzdęcia – rumianek
Rumianek to bardzo delikatne zioło, które ma wiele zdrowotnych właściwości. Należy do nich m.in. działanie rozkurczowe, co doskonale sprzyja likwidacji wzdęć, gazów w jelitach, skurczów żołądka czy jelit. Może być stosowany nawet przez kobiety w ciąży czy niemowlaki.
Zaleca się przede wszystkim spożywanie herbaty rumiankowej lub naparów z rumianku nawet do trzech razy dziennie przed posiłkami. W przypadku dzieci nie należy podawać więcej niż pół szklanki dziennie.
Można również stosować kwiaty rumianku jako dodatek do zup. Ich smak jest bardzo neutralny, dlatego też nie odczujesz wielkiej różnicy, a jednocześnie skorzystasz z dobroczynnych właściwości tego zioła.
Zalecane zioła na wzdęcia w ciąży
Wzdęcia to jedna z bardzo częstych dolegliwości, na którą skarżą się kobiety w ciąży. Zazwyczaj nie są groźne ani dla mamy, ani dla dziecka, jednak mogą powodować dyskomfort oraz złe samopoczucie.Standardowe przyczyny, związane z reakcjami chemicznymi zachodzącymi w jelitach, wzmagane są przez wzmożoną produkcję progesteronu, co skutkuje spowolnieniem procesu trawienia. Dodatkowo rosnąca macica może uciskać na jelita, potęgując uczucie wzdęć.
Wzdęcia w ciąży można uśmierzyć, sięgając po zioła, np.
- koper włoski - ma właściwości wiatropędne. Można go spożywać np. w postaci naparu lub herbaty. Jest zalecany na wzdęcia zarówno w czasie ciąży, jak i w okresie karmienia, ponieważ dodatkowo wspomaga laktację oraz może działać łagodząco na kolkę u niemowlaka. Uwaga: koper włoski powinien być stosowany od III trymestru ciąży, gdyż wykazuje działanie rozkurczowe, co we wcześniejszym okresie może stwarzać ryzyko poronienia.
- mięta pieprzowa - napar z mięty pieprzowej pomoże uśmierzyć dolegliwości związane ze wzdęciami, a także innymi problemami trawiennymi.
- siemię lniane - skutecznie pomaga przy wzdętym brzuchu, a dodatkowo zapobiega powstawaniu zaparć. Można stosować m.in. sproszkowane siemię, które należy zalać ciepłą wodą i odczekać kilka minut, aż powstanie śluzowata konsystencja. Następnie dodajemy ją np. do płatków śniadaniowych lub jogurtu.
- imbir i majeranek - również mogą skutecznie przeciwdziałać wzdęciom. Można je dodawać do codziennie przygotowywanych potraw jako przyprawę.
- dziurawiec, melisa, ziele macierzanki, owoc anyżku - doskonale sprawdzą się jako ziołowe herbatki, zalecane do picia zarówno podczas objawiających się dolegliwości, jak i profilaktycznie.
Sposób na wzdęcia? Zmień styl życia i sposób jedzenia
W przypadku wzdęć i problemów z gazami ważne jest nie tylko to, co jemy, lecz również sposób, w jaki to robimy. Warto więc zadbać również o warunki, w jakich spożywamy codzienne posiłki:
- jedz mało, a częściej
- nie mów podczas posiłków
- jedz powoli i dokładnie przeżuwaj każdy kęs
- spożywaj posiłki na siedząco
- po posiłku sięgnij po herbatkę ziołową
- unikaj stresujących sytuacji w czasie, gdy zamierzasz zjeść posiłek
- nie spożywaj posiłków ani nie pij napojów i produktów sprzyjających powstawaniu gazów (np. napojów gazowanych)
Niebagatelne znaczenie w przypadku problemów trawiennych związanych ze wzdęciami i gazami ma aktywność fizyczna. Ćwicz, ruszaj się, biegaj, tańcz! Im częściej, tym lepiej. I tym mniejszym problemem staną się gazy jelitowe.
Słowa kluczowe: gazy jelitowe, wzdęcia, jak wypuścić gazy z jelit