Młody jęczmień zielony to źródło witamin i składników mineralnych. Ilością witaminy C przewyższa nawet sok pomarańczowy, a beta-karotenu zawiera więcej niż marchew. Najczęściej stosowany jest jako środek wspomagający odchudzanie, a niektórzy uważają go nawet za naturalny środek energetyczny. Istnieje jednak znacznie więcej powodów, dla których warto regularnie sięgać po młody jęczmień.
Młody jęczmień może być stosowany przez każdą osobę powyżej 3 roku życia. Szczególnie polecany jest:
- osobom będącym na diecie odchudzającej;
- diabetykom;
- osobom z anemią, osłabionym, zmęczonym;
- osobom z podwyższonym cholesterolem;
- osobom z chorobami układu krążenia, w tym ze schorzeniami sercowymi.
Czy młody jęczmień jest zdrowy?
Młody jęczmień to źródło witamin i składników mineralnych. Stanowi bogactwo witamin z grupy B, antyoksydantów (witamina C i E, beta-karoten), żelaza, wapnia, magnezu, cynku. Zawiera naturalne hormony i chlorofil oraz niezbędne aminokwasy, których organizm ludzki nie jest w stanie sam wyprodukować.
Wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, co zapewnia mu działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, a nawet przeciwnowotworowe. Zawiera błonnik, który odpowiada za procesy trawienne, oczyszcza przewód pokarmowy i zmniejsza uczucie łaknienia. Antyoksydanty (glikozylisowiteksyna) pomagają zapobiegać starzeniu się organizmu i przeciwdziałają procesom chorobotwórczym. Cholina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i budowy wszystkich komórek naszego ciała. Stanowi podstawowy budulec lecytyny, odpowiadającej za właściwą pracę układu nerwowego.
Młody jęczmień - działanie:
- pomaga w leczeniu trądziku i owrzodzeń;
- łagodzi bóle żołądka, bóle stawów, zmniejsza stany zapalne;
- sprzyja odkwaszeniu organizmu, przywracając równowagę kwasowo-zasadową;
- przyspiesza metabolizm tłuszczu w organizmie;
- obniża stężenie cholesterolu we krwi;
- pobudza produkcję hemoglobiny, dzięki czemu krew jest lepiej dotleniona;
- wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego, a nawet zmniejsza ryzyko nowotworu jelita grubego;
- może być stosowany pomocniczo, jako środek w prewencji i leczeniu cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, bezsenności, nadwagi;
- wzmacnia tkanki, w tym serce i naczynia krwionośne;
- działa przeciwzapalnie i dezynfekująco;
- zwalcza bakterie beztlenowe z ust, pomaga uśmierzyć dolegliwości dziąseł, opryszczkę, ból gardła.
Młody jęczmień — zastosowanie:
Młody jęczmień znajduje zastosowanie przede wszystkim jako środek wspomagający odchudzanie. Ze względu na swoje liczne właściwości działa również pomocniczo, jako środek pomocny w leczeniu zmian skórnych, chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Używany jest też jako preparat do odświeżania oddechu i płukania gardła.
Zielony jęczmień dostępny jest najczęściej w postaci sproszkowanego soku lub rozdrobnionej trawy jęczmiennej. Są to dwie podstawowe formy, które różnią się od siebie wartością odżywczą otrzymanego preparatu. W pierwszym przypadku proszek z zielonego jęczmienia powstaje poprzez wyciśnięcie soku, który następnie jest poddawany procesowi suszenia (odparowanie wody pod ciśnieniem w niskiej temperaturze). Ta metoda produkcji pozwala zachować wszystkie zdrowotne właściwości zielonego jęczmienia. Składniki zawarte w proszku z soku są prawie w 100% przyswajalne przez organizm.
Proszek z trawy powstaje w wyniku suszenia rośliny w wysokiej temperaturze przez dłuższy czas. Ten proces prowadzi do utlenienia składników odżywczych, co wpływa na osłabienie właściwości zdrowotnych. W proszku z trawy znajduje się dużo błonnika.
Młody jęczmień - w proszku czy w tabletkach?
- Młody jęczmień stosowany jest doustnie. Można przyjmować go na dwa podstawowe sposoby: jako proszek rozpuszczalny w napojach lub w formie tabletek.
- Przyjmując młody jęczmień w napoju, należy stosować go do 2 razy dziennie, najlepiej 20-30 minut przed posiłkiem. Tabletki dawkujemy zgodnie z informacją przygotowaną w ulotce. Zwykle należy je stosować przed lub po posiłku.
Jak pić młody jęczmień? Proste sposoby na pyszne koktajle
- Podstawowym sposobem spożywania młodego jęczmienia jest rozpuszczenie proszku w szklance wody. Woda nie może być ani za gorąca, ani za zimna, gdyż nieodpowiednia temperatura może przyczynić się do straty witamin i inaktywacji enzymów zawartych w zielonym jęczmieniu. Do przygotowania napoju potrzebujemy 1-2 gramy proszku (ok. 1 łyżka stołowa) i szklankę wody w temperaturze pokojowej. Składniki łączymy, dynamicznie mieszając łyżką lub wstrząsając w pojemniku z zakrętką lub shakerze.
- Charakterystyczny smak młodego jęczmienia nie każdemu przypada do gustu, ale można go zneutralizować, przygotowując koktajl ze słodkimi owocami, np. bananem czy melonem. Wystarczy wówczas rozdrobnić 1 dojrzały owoc w blenderze lub mikserze, dodając szklankę wody i łyżkę jęczmiennego proszku. Miłośnicy słodkości mogą dodać do koktajlu nieco ekstraktu waniliowego lub miodu.
- Koktajl można przygotować też z użyciem mleka roślinnego, np. ryżowego, owsianego lub migdałowego. Potrzebujemy do tego 1 szklanki mleka, 1 łyżki jęczmienia i - opcjonalnie - 1 łyżeczki miodu. Wszystkie składniki należy wymieszać lub zmiksować do uzyskania jednolitej konsystencji. Napój będzie wyróżniać się wówczas nie tylko doskonałym smakiem, lecz i oryginalnym, zielonym kolorem.
- Młody jęczmień (1 łyżka) można wymieszać też ze szklanką ulubionego soku, np. jabłkowego lub pomarańczowego. To najszybszy i najprostszy sposób na przygotowanie proszku.
- Miłośnicy młodego jęczmienia, którzy chcą zaserwować sobie prawdziwą “bombę” witaminową, mogą przygotować nieco bardziej zaawansowaną miksturę. Potrzebna będzie garść świeżego szpinaku, 1 jabłko, 1 pomarańcza, połowa awokado, szklanka wody i 1 łyżka proszku z zielonego jęczmienia. Wszystkie składniki dokładnie miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji, a następnie pijemy. Na zdrowie!
- Koktajle z młodym jęczmieniem należy spożywać bezpośrednio po przygotowaniu, najlepiej do kilku minut po rozpuszczeniu, ponieważ wówczas mają najwięcej właściwości zdrowotnych. Warto dodać, że proszek może być dodawany również do jogurtu, płatków owsianych, chłodników, a nawet sałatek i surówek.
Młody jęczmień - przeciwwskazania
- Przede wszystkim należy pamiętać, że młody jęczmień stanowi rodzaj suplementu diety i nigdy nie zastąpi ani zrównoważonej, zdrowej diety, ani środków medycznych zalecanych przez lekarza w terapii dolegliwości zdrowotnych. Jego właściwości działają jednak pomocniczo i może on być stosowany jako uzupełnienie niezbędnych składników odżywczych.
- Młody, zielony jęczmień nie zawiera żadnych związków toksycznych i nie powinien zaszkodzić. Nie ma też obaw o przedawkowanie. Uważać muszą jednak osoby o wrażliwym żołądku, które powinny zrezygnować ze stosowania proszku ze zmielonej trawy jęczmiennej ze względu na dużą zawartość błonnika. W takim przypadku lepiej sięgnąć po preparat w postaci sproszkowanego soku.
- Młody jęczmień wykazuje silne działanie detoksykujące, które, szczególnie na początku stosowania preparatu, może dać się we znaki. W przypadku niektórych osób pojawia się nawet ból głowy, jako reakcja na oczyszczanie. Przez poprawę układu trawiennego może zaistnieć konieczność częstszego korzystania z toalety, niekiedy występują też wzdęcia lub mdłości.
- Efekty uboczne mogą utrzymać się do kilku dni i stanowią naturalną reakcję. W tym czasie można nieco ograniczyć przyjmowane dawki młodego jęczmienia, sukcesywnie zwiększając je w ramach przyzwyczajania organizmu. Jeśli jednak dolegliwości nie miną w ciągu tygodnia, należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.