Eteryczny olejek cytrynowy (Ol. Citri) pozyskuje się metodą tłoczenia na zimno lub metodą destylacji ze skórek i owoców cytryn. Jest koloru od bezbarwnego do żółtego i ma charakterystyczny cytrynowy zapach. Olejek cytrynowy ma aż 40 różnych związków, z których dominującym składnikiem jest limonen (30-50%). Można wyróżnić szereg innych, istotnych związków, m.in. α-pinen, β-pinen, cytral, α-terpineol, γ-terpinen, p-cymen, octan linalolu, octan geranylu, β-myrcen, γ-pinen, kariofylen, α-tujon, geraniol – to dzięki nim olejek ma tak wszechstronne zastosowanie.
Olejek cytrynowy wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz spożywczym, często też używa się go na domowe potrzeby. Ma działanie antyseptyczne i hamujące wzrost bakterii. Oddziałuje m.in na bakterie ze szczepów: Staphylococcus, Enterococcus, Corynebacterium, Acinetobacter, Citrobacter, Escherichia, Klebsiella, Pseudomonas, Serratia.
Zastosowanie olejku cytrynowego
Olejek cytrynowy może być pomocny m.in. w schorzeniach dróg oddechowych, jako środek do dezynfekcji, płyn do płukania ust, wspomaga leczenie bólu gardła i kaszlu, korzystnie wpływa na stan skóry i paznokci. Ponadto może być użyty jako środek odstraszający owady, jako element aromaterapii lub jako przyprawa do potraw mięsnych, sałatek i ciast. Oto kilka, przykładowych zastosowań tej substancji:
- Schorzenia dróg oddechowych – olejek wykazuje szereg korzystnych działań na górne drogi oddechowe. Może wspomagać leczenie przeziębień, kaszlu, świszczącego oddechu. Substancje zawarte w eterycznych olejkach mają działanie antyseptyczne i niszczą drobnoustroje w błonach śluzowych dróg oddechowych.
- Płyn do płukania ust – wystarczy dodać do wody kilka kropel olejku, by przygotować domowej roboty płyn do płukania ust o właściwościach odkażających. Można nim płukać usta, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz w celu przyspieszenia gojenia pleśniawek i aft.
- Łagodzenie zgagi – wypicie szklanki wody z kilkoma kroplami olejku skutecznie neutralizuje kwas żołądkowy, co łagodzi zgagę.
- Łagodzenie kaszlu, bólu gardła, gorączki i objawów przeziębienia – olejek może być stosowany w różnych formach, jako roztwór do picia, jako płyn do płukania i jako olejek do nacierania. Przejawia działanie antyseptyczne, hamujące rozwój drobnoustrojów oraz wspierające działanie układu odpornościowego.
- Energetyzacja i odświeżanie – zimny lub ciepły napój z olejkiem cytrynowym i ze świeżą albo suszoną miętą pomoże Ci odzyskać siły po męczącym dniu i zaspokoi pragnienie nawet podczas największych upałów.
- Dla lepszego samopoczucia – olejkiem można nacierać klatkę piersiową, plecy, stopy co może poprawić samopoczucie, odprężyć zmęczone mięśnie i pomóc się zrelaksować.
- Środek do dezynfekcji i odświeżania powietrza – wlewając do atomizera lub spryskiwacza roztwór wody i olejku z cytryny, uzyskasz płyn, którym możesz spryskać powietrze w mieszkaniu albo przetrzeć skurzone meble.
- Środek odstraszający owady – komary i inne owady nie lubią intensywnych zapachów, stąd olejek powinien ochronić Cię przed nieproszonymi, latającymi gośćmi. Można go dodać do mieszanek zapachowych lub rozpylić w powietrzu.
- Poprawa stanu skóry, włosów i paznokci – olejek cytrynowy nadaje się również jako składnik domowych maseczek do twarzy, odżywek do włosów i środków do regeneracji paznokci. Wpływa korzystnie na stan skóry, działa antybakteryjnie i odżywia włosy oraz paznokcie. Wystarczy dodać kilka kropel czystego olejku do domowej roboty maseczki i gotowe!