kontrast off Przeszukaj artykuły
Nasz profil na Facebook
Mentol

MENTOL

Mentol uzyskuje się z mięty pieprzowej i innych gatunków mięty (np. mięty japońskiej). Na szeroką skalę wykorzystywany jest m.in. preparatach farmaceutycznych i bardzo często stanowi istotny składnik olejków eterycznych. Wyróżnia się przede wszystkim mocnym, charakterystycznym zapachem.

Mentol może być stosowany zarówno zewnętrznie, np. do wcierania w bolące mięśnie, oraz wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów dolegliwości trawiennych. Działa orzeźwiająco, dlatego też może również wpływać na nasze samopoczucie.

Mentol - właściwości

Mentol wykazuje szereg różnych właściwości, m.in. odświeżające, a także delikatnie przeciwbólowe. Ma bardzo szerokie i powszechne zastosowanie, jako składnik m.in. różnorodnych preparatów leczniczych. Wyróżnia się przede wszystkim bardzo wyraźnym, charakterystycznym i orzeźwiającym aromatem, który również w dużej mierze odpowiada za powszechne zastosowanie mentolu.

Mentol - działanie

  • Wspomaga trawienie, łagodzi bóle brzucha. Stanowi składnik bardzo wielu preparatów na ból brzucha, niestrawność, nudności. Mentol zawarty w Amolu stanowi jeden ze składników wspomagających regulację procesów trawiennych.
  • Przynosi ulgę w bólu mięśni. Punktowo nałożony na bolące miejsce, może wspomagać uśmierzanie bólu mięśniowego.
  • Na dolegliwości związane z przejedzeniem i uczuciem pełności. Mentol zalecany jest do łagodzenia dolegliwości związanych z uczuciem pełności w nadbrzuszu, które pojawia się po bardzo sytych posiłkach. Może redukować również inne pojawiające się w takich sytuacjach objawy, m.in. odbijanie, czy odruchy wymiotne. W Amolu wykorzystano jego właściwości łagodzące dolegliwości dyspeptyczne.
  • Zmniejsza uczucie swędzenia. Przynosi ulgę przy swędzeniu skóry, pojawiające się np. po ukąszeniu komara. Zaleca się punktowe wcieranie niewielkiej ilości mentolu lub preparatu zawierającego ten składnik bezpośrednio na skórę.