kontrast off Przeszukaj artykuły
Nasz profil na Facebook
Olejek goździkowy

OLEJEK GOŹDZIKOWY

Olejek goździkowy powstaje z pąków kwiatowych drzewa o nazwie czapetka pachnąca, rosnącego m.in. na Madagaskarze, Mauritiusie, Seszelach, Zanzibarze. Uzyskiwany jest metodą destylacji z parą wodną. To jeden z najważniejszych olejków eterycznych, będący składnikiem różnorodnych preparatów leczniczych, m.in. Amolu.

Olejek goździkowy - właściwości

Olejek goździkowy charakteryzuje się trwałym, intensywnym, korzennym zapachem oraz nieco gorzkawym smakiem. Za zapach odpowiadają przede wszystkim składniki takie jak eugenol i octan eugenolu. To właśnie eugenol, występujący w największych ilościach, decyduje o właściwościach olejku, który od wieków stosowany jest jako istotny składnik wspomagający zdrowie oraz pielęgnację ciała. W Amolu wykorzystano przede wszystkim jego właściwości wspomagające regulację trawienia oraz łagodzące ból.

Olejek goździkowy - działanie

  • Na ból głowy. Olejek goździkowy może przynosić ulgę w bólach głowy. Nacierając nim czoło odczujemy delikatny efekt rozgrzewający, co w konsekwencji może pomagać w uśmierzaniu dolegliwości. Wcierany w skronie i szyję redukuje napięcie związane z bólem głowy.
  • Na przeciążone mięśnie. W Amolu olejek goździkowy zastosowany został jako jeden ze składników odpowiadających za uśmierzanie bólu związanego m.in. z przeciążonymi mięśniami.
  • W celu poprawy złego samopoczucia. Olejek goździkowy zawarty w Amolu oddziałuje również na samopoczucie, które może być pogorszone, np. podczas osłabienia wynikającego z przeziębienia organizmu. Zaleca się wówczas nacieranie np. klatki piersiowej lub pleców niewielką ilością nierozcieńczonego preparatu do kilku razy dziennie.
  • Na dolegliwości trawienne. Pomaga regulować procesy trawienne organizmu.
  • Na dolegliwości dyspeptyczne. Olejek goździkowy zalecany jest również do łagodzenia objawów dolegliwości dyspeptycznych, takich jak m.in. nudności i wymioty. Można wówczas wypić 10-15 kropel preparatu Amol rozcieńczonego z płynem lub niewielką ilością cukru (do 3 razy dziennie).
  • Po ukąszeniu owadów. Delikatnie łagodzi ból i swędzenie po ukąszeniu owadów.