kontrast off Przeszukaj artykuły
Nasz profil na Facebook

Ból mięśni - przyczyny i leczenie

Ból mięśni

Mięśnie stanowią od 35 do 40% masy ciała u dorosłego człowieka, a ich liczba w organizmie zdrowej osoby waha się od 450 do 500. Nic więc dziwnego, że przeszywający je ból potrafi skutecznie utrudnić funkcjonowanie całego organizmu.

Przyczyny bólu mięśni

Przyczyn bólów mięśniowych jest bardzo wiele. Do najczęstszych należą przeciążenia w wyniku dużego wysiłku fizycznego, nadmierne rozciąganie i urazy mechaniczne. Towarzyszą także infekcjom wirusowym, pojawiając się w przebiegu np. przeziębienia, grypy czy ospy wietrznej. Mogą być też symptomem schorzeń układu nerwowego i chorób ogólnoustrojowych.

Bóle mięśni bardzo często ujawniają się po zbytnim przemęczeniu organizmu. Dochodzi wtedy do tzw. zakwasów, czyli dość uporczywego bólu pojawiającego się kilkadziesiąt godzin po dużym wysiłku. Taka dolegliwość najczęściej dotyka osoby, które na początku przygody ze sportem narzuciły sobie zbyt intensywny reżim treningowy. Zalecany jest wtedy względny spokój i odpoczynek w celu pełnej regeneracji.

Bóle mięśni są objawem niespecyficznym. Oznacza to, że jego pojawienie się może – w niektórych przypadkach – nie dać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka jest jego bezpośrednia przyczyna. Jeśli więc ból mięśniowy nie da się powiązać z konkretną sytuacją – wysiłku, urazu, wysokiej gorączki w przebiegu grypy, a domowe środki łagodzenia dolegliwości nie przynoszą ulgi – trzeba iść do lekarza.

Ból miejscowy czy obejmujący całe ciało?

Ból mięśni może być odczuwany w określonej części ciała, np. nogach, rękach, kręgosłupie, barku, karku, może też obejmować dosłownie całe ciało – jak zdarza się w przypadku grypy. Może też się zdarzyć, że dolegliwości stworzą błędne koło: bowiem, gdy coś nas boli – napinamy mięśnie, a nieustannie napięte mięśnie – bolą. Dolegliwości mięśniowe raczej nie występują cały czas w tym samym natężeniu, przeważnie raz boli bardziej, raz mniej.

Leczenie bólu mięśni

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na czynniki, które mogą przyczyniać się do nasilania się bólu mięśniowego: nadmiernie forsowną aktywność niedopasowaną do swojego wieku i możliwości i źle dopasowane sprzęty codziennego użytku, np. krzesła biurowe, materace. A przy istniejącym już bólu?

  • Ulgę może przynieść rozgrzanie bolącego obszaru albo przy pomocy ciepłej kąpieli, albo poprzez zastosowanie preparatu lub leku do wcierania w skórę o działaniu miejscowo rozgrzewającym. Zawarte w preparacie lub leku substancje (najczęsciej zioła) rozszerzają naczynia krwionośne, dając efekt przeciwbólowy i rozluźniający w miejscu zastosowania.
  • Przy powtarzających się bólach mięśniowych zalecane są lekkie ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne.
  • Dobrym rozwiazanie są też masaże manualne albo przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS).

Amol – ziołowy lek na ból mięśni i zakwasy

Okazuje się, że na bóle mięśniowe wywołane intensywnym treningiem, np. zakwasy, a także na tzw. „łamanie w kościach” w przypadku infekcji wirusowych, najprostsze, a zarazem najskuteczniejsze są ziołowe leki stosowane od pokoleń. Takim lekiem na ból mięśni jest Amol: naturalnym, wszechstronnym i skutecznym.

Zawarty w nim mentol natychmiastowo chłodzi miejsce dolegliwości wzniecając przy tym przyjemne uczucie mrowienia oraz działa miejscowo znieczulająco. Dodatkowo olejki eteryczne, np. olejek lawendowy stosowany jest w łagodzeniu bólów mięśniowych.

Wystarczy okrężnymi ruchami wetrzeć klika kropli leku Amol w bolące miejsce.