Większość polskich owadów nie jest groźna, bo nie przenosi chorób zakaźnych, jest po prostu uciążliwa. By stać się dla małych krwiopijców nieatrakcyjnym, trzeba używać repelentów. A gdy już dojdzie do ukąszenia, wiedzieć, jak można minimalizować ból i świąd.
Co to takiego, te repelenty? To substancje, które działają odstraszająco na różne gatunki zwierząt, w tym m.in na owady: komary, muszki, kleszcze. Skutecznymi repelentami mogą być nie tylko substancje chemiczne, ale i te naturalne, wytwarzane przez rośliny, np. czosnek, bazylię, aksamitkę, komarzycę, pelargonię, miętę, wanilię, lawendę, goździki czy cytrynę, ponieważ w toku ewolucji rośliny te wykształciły umiejętność obrony przed zjedzeniem ich przez zwierzęta. I tak: wiemy, że komary nie lubią woni goździków, czosnku, wanilii, pelargonii i lawendy, a meszki aromatu wanilii i mięty. Chcąc uchronić się przed tymi owadami możemy więc rozpalać świece o tym zapachu, rozpalać aromatyczne kominki, albo użyć zewnętrznie preparatów stworzonych na bazie tych olejków.
Najczęściej ukąszenie powoduje jedynie mniejsze lub większe zaczerwienienie i świąd skóry utrzymujące się nie dłużej niż dobę. Tylko u małej grupy osób może rozwinąć się rozległa reakcja miejscowa lub uogólniona reakcja alergiczna – wstrząs anafilaktyczny. Jeśli objawy skórne wywołane ukąszeniami owadów są niewielkie, można zastosować preparaty antyhistaminowe (np. z cetyryzyną i loratadyną), które ograniczają rozwój reakcji alergicznej, lub pić musujące wapno, które działa przeciwwysiękowo i przeciwzapalnie. Trzeba pamiętać, by pomimo odczuwanego swędzenia, nie drapać się, by nie uszkodzić skóry i nie wprowadzić infekcji.
Równie skuteczne, co stosowanie leków na ukąszenia owadów, są domowe sposoby leczenia ukąszeń: stosowanie zimnych kompresów, okładów z octu. W celu zminimalizowania świądu można przecierać miejsce ukłucia wacikiem nasączonym w preparacie na bazie alkoholu, najlepiej z zawartością olejków eterycznych.
Witamina B1 działa co prawda odstraszająco na komary, ale by tak się stało musiałaby być zażywana regularnie i w dużych dawkach. A to niebezpieczne. Po suplementację witaminową powinniśmy sięgać zawsze w uzasadnionych przypadkach i za zgodą lekarza.
Składniki zawarte w Amolu wykazują właściwości łagodzące swędzenie, zaczerwienienia oraz ból po ukąszeniu komarów bądź innych owadów. Bardzo mocno oddziałuje przede wszystkim Mentol, który ochładza miejsce ukąszenia oraz łagodzi świąd. Olejek lawendowy zmniejsza podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry. Bardzo ważnym składnikiem, który łagodzi uciążliwe swędzenie oraz ból w miejscu ukąszenia owadów, jest olejek cytronelowy. Dodatkowe składniki, takie jak olejek cytrynowy oraz cynamonowy, wzmacniają efekt preparatu. Naturalny skład Amolu jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, dlatego też stanowi doskonałą alternatywę dla chemicznych preparatów, a przy tym działa kojąco i odświeżająco na skórę.
W przypadku ukąszenia należy przetrzeć skórę wacikiem nasączonym preparatem w formie nierozcieńczonej. Jeśli dolegliwości nie ustąpią, można tę czynność powtórzyć kilkakrotnie w ciągu dnia.
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.