Wzdęcia mogą pojawić się już w początkowych fazach ciąży, gdy poziom progesteronu w organizmie sukcesywnie zaczyna się zwiększać. Chociaż w większości przypadków nie są groźne dla zdrowia kobiety, mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie.
Wzdęcia w ciąży: co jest ich przyczyną?
Przyczyny wzdęć w ciąży można podzielić na dwie główne grupie. Do pierwszej grupy należy zaliczyć fizjologiczne przyczyny, które mogą ujawnić się u każdego, nie tylko u kobiet w ciąży. W drugiej znajdą się wszystkie typowo ciążowe zjawiska zachodzące w ciele kobiety, powodujące nieprzyjemne dolegliwości w żołądku i jelitach.
Fizjologiczne przyczyny związane są z powietrzem połykanym podczas jedzenia lub żucia gumy, które przedostaje się do przewodu pokarmowego. Duży wpływ na powstawanie wzdęć ma również spożywanie ciężkostrawnych i wzdymających pokarmów, picie słodzonych i gazowanych napojów, jedzenie w stresie i pośpiechu itp. U niektórych pacjentów dolegliwości ujawniają się z powodu nieodpowiedniej mikroflory jelitowej, co związane jest przede wszystkim z przerostem bakterii gnilnych.
W ciąży wzdęcia mogą ujawnić się nawet u kobiet, które wcześniej nigdy nie skarżyły się na problemy tego rodzaju. W trakcie procesów trawiennych zachodzą reakcje chemiczne, które przyczyniają się do powstawania różnorodnych substancji lotnych. Chociaż najczęściej nadmiar gazów jest w naturalny sposób uwalniany z organizmu, to jednak w ciąży ich kumulacja może powodować pewne dolegliwości. Dzieje się tak z kilku powodów:
- Na spowolnienie procesów trawiennych wpływa wzmożona produkcja progesteronu. Hormon ten powoduje, że mięśnie jelitowe są bardziej rozluźnione, co spowalnia przesuwanie się pożywienia w jelitach. Prowadzi to do gromadzenia się gazów, odbijania i uczucia wzdęcia brzucha.
- Rosnąca macica, która uciska na jelita, może utrudniać ich prawidłowe funkcjonowanie, utrudniając ujście gazom (to zjawisko pojawia się na ostatnim etapie ciąży).
Jakie są objawy wzdęć w ciąży?
Objawy wzdęć w ciąży są dość podobne do symptomów typowych dla tej dolegliwości, czyli m.in.:
- uczucie napompowanego brzucha, rozdęcie, wewnętrzne rozbieranie; powiększenie obwodu brzucha (niezwiązane z ciążą)
- bulgotanie w brzuchu
- niekiedy uczucie ucisku i ogólny dyskomfort
Z powodu wzmożonej aktywności progesteronu mięśnie jelit są rozluźnione, przez co kontrolowa uwalniania gazów jest trudniejsza. Niestety czasem może się zdarzyć, że gazy przypadkowo zostaną uwolnione w najmniej oczekiwanej sytuacji, wywołując ( albo i większe)zakłopotanie. Nie jest to jednak powód do wstydu - jest to zupełnie naturalne zjawisko, spowodowane ciążą.
Opisane powyżej objawy wzdęć nie są groźne dla zdrowia i można je złagodzić poprzez optymalizacje diety, regularne odżywianie, aktywność fizyczną, stosowanie ziół itd. Niemniej jednak w wyjątkowych przypadkach mogą ujawnić się wzmożone dolegliwości, a także szereg innych symptomów, które wymagają konsultacji z lekarzem.
Wzdęcia w ciąży - czy mogą być objawem czegoś innego?
W większości przypadków wzdęcia to zupełnie naturalne zjawisko u kobiet w ciąży. Jeśli pojawiają się sporadycznie, mają słabe lub umiarkowane nasilenie i samoistnie ustępują, raczej nie ma powodów do obaw. Są jednak sytuacje, w których dolegliwości te mogą stanowić powód do niepokoju i konsultacji ze specjalistą.
Wzdęcia w ciąży powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza, jeśli pojawią się następujące nieprawidłowości:
- ostry ból podbrzusza
- uczucie skurczu macicy
- krew w stolcu
- ostra biegunka
- zaparcia
- wymioty
- nudności
- stan podgorączkowy
Jak sobie radzić ze wzdęciami brzucha w ciąży?
Wzdęcia bardzo rzadko wymagają leczenia farmaceutycznego, szczególnie w ciąży taka terapia jest niewskazana. Łagodzenie dolegliwości warto rozpocząć od eliminacji przyczyn wzdęć, np. wprowadzenie zmian w diecie m.in. poprzez eliminację tzw. produktów wzdymających. W naturalnej terapii objawowej dobre rezultaty można osiągnąć, stosując zioła w postaci naparów lub olejków eterycznych.
Jakich produktów spożywczych należy unikać przy wzdęciach w ciąży: suszony groch, fasola, bób, soczewica, cebula, czosnek, por, brokuły, kalafior, rzodkiewka, chrzan, świeża kapusta, gruszka, cukier, świeże pieczywo, ciasto drożdżowe.
Zioła łagodzące objawy wzdęć w formie herbatek: owoc anyżku, korzenie imbiru, ziele majeranku, kminek, zmielone owoce kopru ogrodowego lub włoskiego, ziele dziurawca, liście melisy, rumianek, ziele macierzanki.
Ziołowe olejki łagodzące wzdęcia o właściwościach rozkurczowych, łagodzących i ułatwiających uwalnianie gazów: olejek z kopru włoskiego, goździkowy, cynamonowy, z mięty pieprzowej, kolendrowy.
Proste sposoby na wzdęcia w ciąży:
- Jedz lekkostrawne posiłki.
- Unikaj spożywania obfitych posiłków. Jedz częściej, co 2-3 godziny, ale mniejsze porcje.
- Posiłki jedz spokojnie, powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Staraj się nie rozmawiać podczas jedzenia.
- Jedz w pozycji siedzącej.
- Nie pij w trakcie jedzenia.
- Unikaj gazowanych, słodzonych napoi, a także słodzonych sorbitolem.
- Noś luźne ubrania. Unikaj zbyt obcisłej bielizny oraz ubrań, które uciskają.
- Unikaj żucia gumy i ssania twardych cukierków.
- Regularnie się ruszaj. Za sprawą aktywności fizycznej możesz znacząco wyeliminować objawy wzdęć.