Czy zawroty głowy są niebezpieczne?
Z medycznego punktu widzenia klasyczne zawroty głowy są objawem zaburzeń funkcji układu nerwowego odpowiedzialnego za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Uszkodzenie lub niewłaściwa praca błędnika, defekty w funkcjonowaniu składowych zmysłu wzroku i dotyku oraz brak współpracy między nimi, mogą skutkować właśnie zawrotami głowy. To jedna z przyczyn. Jest ich dużo i należą do nich zarówno zaburzenia neurologiczne, choroby, zatrucia, leki, jak i dolegliwości psychosomatyczne, w tym lęk i nerwica.
Ponieważ powodów zawrotów jest wiele, bez dokładnej diagnostyki i znalezienia problemu nie da się określić, czy stanowią niebezpieczeństwo. Już samo uczucie może być zagrożeniem np. gdy zdarzy się podczas prowadzenia samochodu, ponieważ dochodzi do zaburzenia postrzegania i dekoncentracji. Dlatego też nie wolno ignorować zawrotów głowy, zwłaszcza jeśli mają charakter gwałtowny i nasilony lub przewlekły i często nawracający.
Zawroty głowy to odczucie bardzo indywidualne inaczej odbierane i interpretowane przez różne osoby. Jedni odczuwają je jako wrażenie ruchu, wirowania i kołysania, inni mówią o uczuciu oderwania od ciała i odrealnienia, miękkości w głowie, zaniku mózgu, stanie oszołomienia. Dla jeszcze innych zawroty wiążą się z mroczkami przed oczami, poceniem się, odczuciem zimna lub gorąca, nudnościami, splątaniem i osłabieniem.
Zawroty głowy na tle nerwowym
Osoby żyjące w ciągłym stresie, niemające czasu na odpoczynek i chwilę zrelaksowania, wystawione na silne emocje mogą odczuwać różne zaburzenia psychosomatyczne, czyli dolegliwości, które mają podłoże w psychice. Jednym z takich objawów są zawroty głowy, nudności czy omdlenia. Najczęściej są wynikiem silnych emocji, choć pojawiają się również pozornie bez przyczyny.
Każdy człowiek doświadcza stresu i sporadycznych objawów nerwicy, a co piąty odczuwa je trwale. Nerwica jest chorobą cywilizacyjną, wynikającą z różnych przyczyn i wymaga leczenia, gdyż długotrwałe zaburzenia, mogą dawać objawy somatyczne np. w postaci choroby wrzodowej żołądka czy zaburzeń neurologicznych.
Zawroty głowy mogą być spowodowane silnym, jednorazowym bodźcem nerwowym np. reakcją na stres, smutną wiadomością lub strachem. Mogą występować też przewlekle i być efektem długotrwałego przemęczenia, narastającego zdenerwowania, braku snu i niehigienicznego trybu życia.
Jak radzić sobie z zawrotami głowy?
W nagłych przypadkach podczas epizodu zawrotów głowy i zasłabnięcia podstawowym działaniem jest uspokojenie się i dotlenienie, ale jednoczesne unikanie hiperwentylacji. W tym celu najlepiej jest usiąść w miejscu z dostępem do świeżego powietrza, oddychać głęboko i spokojnie, i przeczekać aż epizod minie. Należy unikać gwałtownych ruchów głową, nagłego wstawania i zmian pozycji. Pomóc może odpoczynek, wypicie szklanki chłodnej wody lub herbatki ziołowej (np. miętowej albo z dziurawca) oraz chwila spokoju na świeżym powietrzu.
Jeżeli epizody na tle nerwowym pojawiają się częściej, należy przyjrzeć się czynnikom wywołującym zawroty głowy i postarać się je wyeliminować. Zazwyczaj bardzo dobrze sprawdzają się: ograniczenie stresu w domu i w pracy, wypoczynek i techniki relaksacyjne. Zawrotom głowy na tle nerwowym często towarzyszą bóle głowy, którym można przeciwdziałać na przykład aromaterapią i technikami medytacyjnymi. Polecamy zwłaszcza gorące kąpiele z olejkami eterycznymi i odpoczynek w pomieszczeniu, w którym unosi się aromat naturalnego suszu zapachowego. Taka atmosfera sprzyja relaksacji i skutecznie obniża poziom stresu. Pomocna jest także aktywność fizyczna oraz zmiana nawyków żywieniowych.
Zawroty głowy są sygnałem, że coś się niedobrego dzieje w organizmie. Same w sobie nie muszą być niebezpieczne, ale nie wolno ich ignorować. Nieleczone choroby na tle nerwowym mogą prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych i fizycznych. Jeżeli odczuwasz podobne dolegliwości, koniecznie zwróć się po pomoc do specjalisty.
Źródła:
-
dr med. Grażyna Zwolińska, Zawroty głowy i zaburzenia równowagi, portal internetowy mp.pl dla pacjentów,
-
dr n. med. Joanna Borowiecka-Kluza, Zaburzenia nerwicowe (lękowe) związane ze stresem i pod postacią somatyczną, portal internetowy mp.pl dla pacjentów.