Ból gardła zimą nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Lato to okres, gdy raczej nie spodziewamy się dolegliwości tego rodzaju, co skutkuje mniejszą uwagą poświęconą organizmowi. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas używa swojego gardła praktycznie każdego dnia, przez co jest ono narażone na różnorodne niekorzystne czynniki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze.
Przyczyną problemów z gardłem są nie tylko wirusy czy bakterie, ale również wysuszona śluzówka. Sucha śluzówka powoduje ból, problemy z mówieniem, przełykaniem pokarmów, zaczerwienienia i podrażnienia gardła.
Dlaczego latem boli gardło?
Nasze gardło i struny głosowe „pracują” praktycznie przez cały dzień. Gdy mówimy, jemy i oddychamy, narażone są na wpływ wielu czynników, które niestety czasami mogą mieć niekorzystny wpływ na organizm. Oto kilka najczęstszych przyczyn, które powodują wysuszenie gardła latem:
- Klimatyzacja. Oto najczęstsza przyczyna bólu gardła latem. Podrażnienia górnych dróg oddechowych mogą być powodowane zarówno przez klimatyzację w budynkach, jak i samochodową. Niebezpieczne dla gardła jest przede wszystkim częste wychodzenie z chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń na rozgrzane powietrze na zewnątrz. Szybkie zmiany temperatur mogą być szokiem dla organizmu, który staje się podatny na drobnoustroje, w tym infekcje gardła. Dodatkowo w klimatyzowanych pomieszczeniach (np. w biurze) przeważa suche powietrze o niskiej wilgotności. Podrażnia ono błonę śluzową gardła, przyczyniając się do jej wysychania. Niestety bardzo problematyczne są również niewłaściwie czyszczone i konserwowane urządzenia, w których rozwija się pleśń, drobnoustroje i grzyby. To wszystko sprawia, że nasze gardło jest szczególnie narażone na infekcje lub/i wysuszenie, dlatego zaczyna boleć.
- Kąpiele w zimnej wodzie. Latem często szukamy ochłody w zimnej wodzie w basenie, jeziorze lub morzu. Gdy jednak rozgrzani słońcem wchodzimy do chłodnej wody, również narażamy organizm na szok termiczny, który niekorzystnie wpływa na nasz organizm, co objawiać się może bolącym gardłem.
- Picie zimnych napojów i jedzenie lodów. W tym przypadku również mamy do czynienia z niekorzystnym działaniem skrajnych temperatur, które prowadzi do podrażnienia gardła i przesuszenia śluzówki.
- Spożywanie ostro przyprawionych potraw. Ostre jedzenie jest smaczne, niestety przyprawy mogą podrażniać śluzówkę gardła, prowadząc do jej zaczerwienienia i wysuszenia. Latem, szczególnie podczas dalekich podróży, chętnie próbujemy nowych, ekstremalnych smaków. Powinniśmy jednak pamiętać wówczas o tym, by dodatkowo nawilżać gardło.
- Papierosy. Są niebezpieczne dla całego organizmu, ale dym papierosowy, zawierający wiele szkodliwych składników, jest bardzo groźny dla naszego gardła. Powoduje wysuszenie i podrażnienia śluzówki, a także czyni ją bardziej podatną na wszelkie infekcje. Co ważne, na niekorzystne działanie dymu papierosowego są narażeni zarówno palacze, jak i osoby biernie wdychające dym.
- Zanieczyszczone powietrze. Wiele substancji chemicznych czy drażniących oparów, które wdychamy, mogą powodować podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Dotyczy to przede wszystkim osób, które na co dzień przebywają (np. pracują) w miejscach o szczególnie zanieczyszczonym powietrzu.
- Podróżowanie. Podróżowanie samo w sobie jest oczywiście przyjemne i pożyteczne. Problematyczne dla naszego gardła mogą być jednak miejsca i sytuacje, w których się znajdujemy podczas letnich wycieczek. Przebywanie w środkach transportu, z których korzysta wiele osób, zwiększa ryzyko infekcji, w tym infekcji gardła. Przyczyną dolegliwości mogą być również drobnoustroje w obcych państwach, na które nasz organizm nie jest odporny.
- Głośne, częste mówienie. Latem chętnie przebywamy na świeżym powietrzu, w wodzie, uprawiamy różnorodne sporty, spotykamy się z przyjaciółmi podczas koncertów, a przy tym często mówimy, krzyczymy, śmiejemy się, śpiewamy. Wspaniałe chwile pełne radości mogą niestety skutkować bólem gardła właśnie przez to, że jest ono nadmiernie i w nienaturalny sposób użytkowane. Oczywiście nie należy rezygnować z rozmów czy śpiewu, warto jednak regularnie dbać o swoje gardło, np. skutecznie nawilżając śluzówkę. Na problemy z podrażnionym gardłem i strunami głosowymi często skarżą się osoby, które z powodów zawodowych muszą dużo i głośno mówić lub śpiewać, np. nauczyciele, wokaliści, przewodnicy turystyczni. Często dodatkowo przebywają oni w niekorzystnym dla organizmu środowisku, więc narażeni są na oddziaływanie kilku czynników sprzyjających powstawaniu dolegliwości gardłowych.
- Przeziębienie. Na przeziębienie jesteśmy narażeni nawet latem, szczególnie jeśli nasz układ odpornościowy jest osłabiony. Jednym z objawów przeziębienia jest ból gardła. Gdy dodatkowo jest ono podrażnione przez inne czynniki, np. zbyt zimne napoje lub przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, staje się ono łatwym celem dla drobnoustrojów. Co ważne, przebieg infekcji latem może być nawet gorszy niż zimą, ponieważ tempo namnażania wirusów i bakterii w wysokich temperaturach jest znacznie szybsze, a dolegliwości bywają bardziej dotkliwe.
Jak dbać o gardło i struny głosowe?
Wielu sytuacji, w których nasze śluzówka gardła narażona jest na podrażnienia i przesuszenie, nie jesteśmy w stanie uniknąć. Warto więc dowiedzieć się, jak dbać o gardło i struny głosowe, aby uniknąć przykrych dolegliwości latem.
Przede wszystkim należy unikać sytuacji, w których nasze gardło jest szczególnie narażone na oddziaływanie szkodliwych czynników (m.in. opisanych powyżej):
- w klimatyzowanych pomieszczeniach trzeba zabiegać o to, by zachowany był odpowiedni poziom wilgotności. Nawiew klimatyzatora nie powinien być umieszczony bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu, nie mogą one siedzieć bezpośrednio w miejscu przeciągów.
- nie należy spożywać nadmiernie zimnych napojów czy lodów. Jeśli mamy ochotę na coś zimnego, nie należy się spieszyć podczas jedzenia lub picia.
- trzeba unikać sytuacji, w których organizm narażony jest na tzw. szok termiczny. Zamiast szybkiego skoku do zimnej wody, wejdźmy do niej powoli, sukcesywnie schładzając ciało.
- jeśli nie jesteśmy w stanie uniknąć niekorzystnych dla gardła sytuacji, tj. zapylonego miejsca pracy czy też konieczności częstego mówienia, powinniśmy nawilżać śluzówkę, stosując odpowiednie preparaty np. pastylki do ssania czy płukanki.
Warto działać profilaktycznie, jeśli warunki, w jakich przebywamy na co dzień, są niekorzystne dla naszego gardła (np. specyfika wykonywanej pracy wymaga częstego mówienia, w biurze narażeni jesteśmy na ciągłe działanie klimatyzatorów lub w zakładzie, w którym pracujemy, występuje duże stężenie zanieczyszczeń w powietrzu). Odpowiednie środki zaradcze należy podjąć również w momencie, gdy odczuwamy już wyraźny dyskomfort, np. gardło jest zaczerwienione, podrażnione, zaczyna pobolewać, specyficznie swędzieć, śluzówka jest przesuszona i pojawia się chrypka. Można sięgnąć wówczas np. po pastylki do ssania o właściwościach nawilżających śluzówkę i łagodzących podrażnienia.
W przypadku suchości gardła warto sięgnąć po naturalne, bezpieczne, a jednocześnie skuteczne sposoby, czyli np. ziołowe pastylki do ssania Amolowe na gardło. To suplement diety, który można stosować profilaktycznie lub pomocniczo w momencie wystąpienia dolegliwości. Pastylki Amolowe zawierają ekstrakt z prawoślazu i tymianku oraz mentol. Odpowiednio dobrana kompozycja składników wykazuje właściwości nawilżające, osłaniające i łagodzące dolegliwości gardła, krtani i strun głosowych.