CZY WIESZ, ŻE...

Dlaczego boli żołądek? Przyczyny i sposoby leczenia

ból i skurcze żołądka po jedzeniu, w ciąży, u dziecka

 

 

Ból żołądka to ogólne określenie na szereg dolegliwości (m.in. skurcze żołądka, kłucie, pieczenie), które mogą występować z różnych przyczyn. Niekiedy jest bardzo ostry, kłujący, pojawia się nagle i równie szybko ustępuje, innym razem trwa przez dłuższy czas. Czasem pojawia się po jedzeniu, czasami przed. Z jakich powodów boli nas brzuch? Jak sobie radzić, gdy boli żołądek?

Ból żołądka odczuwalny jest w nadbrzuszu. Niekiedy towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak np. nudności, wymioty czy wzdęcia. Przyczyn bólu żołądka może być wiele: od zupełnie błahych, związanych np. ze spożyciem nieodpowiedniego pokarmu, po bardzo poważne, wynikające z chorób układu pokarmowego. Nigdy zatem nie powinniśmy go lekceważyć.

Po lekturze tego artykułu poznasz m.in. przyczyny bólu brzucha po jedzeniu, alkoholu, w ciąży i u dzieci oraz co pomaga na ból żołądka. Opisujemy również domowe sposoby walki z dolegliwościami bólowymi - czyli zioła, które pomogą złągodzić objawy.

 

Dlaczego boli żołądek?

Przyczyn bólu żołądka może być kilka. Najczęściej jest to symptom innych dolegliwości, z którymi boryka się nasz organizm. Są to choroby takie jak:

  • Ból żołądka przy chorobie refluksowej. Bolący żołądek często doskwiera osobom cierpiącym na chorobę refluksową. Dodatkowo pojawia się wówczas również zgaga, pieczenie za mostkiem, cofanie się treści żołądkowej do przełyku.
  • Ból żołądka przy zapaleniu trzustki. Przy przewlekłym zapaleniu trzustki ból żołądka jest piekący, promieniujący, przeszywający. Zwykle utrzymuje się przez wiele godzin. W przypadku tej dolegliwości oprócz bólu żołądka, pojawiają się również stolce tłuszczowe.
  • Ból przy zapaleniu żołądka. Pojawiają się ostre, niespodziewane ataki bólu, którym towarzyszy ucisk w górnej części brzucha, tuż pod mostkiem (ból w dołku). Dodatkowo występują również krwista biegunka i wymioty. Zapalenie żołądka zwykle wynika z niezdrowego trybu życia (stres, niezdrowa dieta, jedzenie w pośpiechu itp.) lub nadmiernego przyjmowania niektórych leków.
  • Ból żołądka przy wrzodach. Pojawia się zwykle wraz z innymi dolegliwościami, m.in. zgagą, niestrawnością, wymiotami, zaparciami itp. Najczęściej występuje ok. 2-3 godziny po posiłku. Ból żołądka jest piekący i palący. Niekiedy towarzyszy mu tzw. ssanie oraz skurcze żołądka.
  • Ból żołądka a nowotwór. Jest to najpoważniejsza choroba, której towarzyszy ból żołądka. I chociaż nie występuje powszechnie, to należy również brać ją pod uwagę, by w przypadku pojawiających się problemów, jak najszybciej interweniować. Oprócz bólu żołądka pojawia się również pieczenie w nadbrzuszu, wymioty, zgaga, wzdęcia, brak apetytu, uczucie pełności, suchość w jamie ustnej. Jeśli zatem obserwujesz u siebie tego typu objawy, a dodatkowo w twojej rodzinie odnotowano przypadki nowotworu żołądka, koniecznie powinieneś się przebadać.

Dlaczego boli żołądek po jedzeniu?

Ból żołądka nie zawsze jest objawem poważniejszej choroby, czasem wynika po prostu z nieodpowiedniej diety czy zatrucia pokarmowego. Najczęściej pojawia się również w przypadku kłopotów z niestrawnością. Jeśli więc Twoim problemem jest ból żołądka po jedzeniu, zgaga lub niestrawność, to warto zatem abyś przeanalizował swój jadłospis i wyeliminował z niego dania czy produkty, które wprowadzone do posiłku mogą mieć niekorzystny wpływ na żołądek i prowadzić do bólu brzucha, np. smażone, tłuste, ciężkostrawne potrawy, gazowane napoje itp. W ich miejsce należy wprowadzić m.in. bogate w błonnik warzywa i owoce, jogurty naturalne, herbaty ziołowe, co jest pierwszym krokiem w walce jeśli chodzi o niestrawność.

Ból może być spowodowany również przez określone produkty, które przez wzgląd na swoje właściwości, mogą drażniąco oddziaływać na żołądek, są to m.in. alkohol (stąd ból żołądka po alkoholu), kofeina, cytrusy, ostre przyprawy, czekolada, cebulaitd.

 

Ból i skurcze żołądka ze stresu

Ból w żołądku może być spowodowany sytuacjami stresowymi. Jest nagły, napadowy i przypomina „ściśnięcie” żołądka. Zwykle nie ma żadnego związku z innymi schorzeniami naszego organizmu czy dietą, lecz wynika z sytuacji, które powodują duży stres. Mogą towarzyszyć mu biegunka lub nudności.

Ból i skurcze brzucha pod wpływem sytuacji stresowych jest zupełnie naturalnym odruchem naszego organizmu i wynika z działania adrenaliny, która pobudza działanie kwasów trawiennych. Zaburzenia na tle nerwowym mogą mieć więc bezpośredni związek z naszymi dolegliwościami trawiennymi. Nie ma powodów do obaw, gdy są tylko jednorazowe i szybko mijają. Ale gdy problemy ze stresem czy dolegliwości o charakterze nerwicowym utrzymują się dłużej, konieczna jest interwencja specjalisty. Początkowy ból brzucha może po pewnym czasie przerodzić się w znacznie poważniejsze choroby.

 

Ból żołądka w ciąży

Ból żołądka w ciąży w większości przypadków to zupełnie normalna, niegroźna dolegliwość związana m.in. z powiększającą się macicą(głównie w pierwszej połowie ciąży) lub ruchem płodu (w drugiej połowie ciąży).

Są jednak sytuacje, gdy bolący żołądek sygnalizuje poważniejsze problemy, z którymi kobieta ciężarna koniecznie powinna udać się do specjalisty, np. przy bolesnych, intensywnych skurczach o charakterze napadowym. Jeśli takie objawy występują w pierwszym trymestrze, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko poronienia. Podobnie należy postąpić, gdy dodatkowo pojawiają się plamienia z dróg rodnych, ponieważ może to świadczyć np. o odklejeniu się łożyska.

 

Ból żołądka a karmienie piersią

Sily ból żołądka może pojawiać się w okresie karmienia piersią, co jest związane z produkcją hormonu zwanego oksytocyną. Odpowiada on za wydzielanie mleka z gruczołów piersiowych, a dodatkowo może powodować skurcze i rozkurcze macicy. Bóle mogą być delikatne lub nieco mocniejsze, co w dużej mierze wynika od indywidualnych uwarunkowań. Bóle żołądka w okresie karmienia piesią można łagodzić ciepłymi okładami lub masażem brzucha.

 

Ból brzucha u dzieci

Ból żołądka u dzieci, podobnie jak w przypadku osób dorosłych, może mieć różne przyczyny - począwszy od całkiem błahych, skończywszy na poważniejszych schorzeniach przewodu pokarmowego. Kiedy ból brzucha dziecka jest stosunkowo delikatny, nie występują dodatkowe objawy i mija po kilku godzinach, raczej nie ma powodów do obaw, wystarczą domowe sposoby uśmierzające chwilowe dolegliwości. Jeżeli natomiast ból jest dotkliwy, utrzymuje się przez wiele godzin, towarzyszą mu wymioty, biegunka, gorączka, a dziecko wydaje się bardzo chore i nic nie przynosi ulgi, konieczna jest wizyta u lekarza - to może być choroba.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu żołądka i skurczy

u dzieci?

  • Kolka u niemowląt. Maluchy niestety bardzo często doświadczają bólu brzucha związanego z kolką, która pojawia się zwykle po południu lub wieczorem i może trwać nawet kilka godzin. To zwykle nic groźnego, ale z całą pewnością jest nieprzyjemna dla dziecka. Warto wówczas masować mu brzuszek, robić ciepłe okłady i stosować herbatki z kopru włoskiego, rumianku bądź melisy.
  • Zatrucie. Przy zatruciu oprócz bólu brzucha pojawiają się również biegunka, wymioty, złe samopoczucie. Niekiedy problemy mogą trwać nawet kilka dni. Konieczna jest wówczas zmiana diety na lekkostrawną i podawanie dziecku dużej ilości wody, ewentualnie herbatek ziołowych.
  • Pasożyty. Pasożyty to stosunkowo poważny problem, powiem wymaga bardziej kompleksowej diagnozy i późniejszej terapii. Ból brzucha jest wówczas rozległy, nawracający i towarzyszą mu cuchnące stolce, stany podgorączkowe i utrata wagi. Symptomy mogą być różne w zależności od tego, jakie pasożyty zaatakowały organizm. W przypadku glist bólowi żołądka towarzyszy kaszel, nudności, a nawet wysypka alergiczna. Owsiki przyczyniają się dodatkowo do braku apetytu i problemów z zaśnięciem. Lamblie natomiast poza bolącym brzuchem powodują również wodniste biegunki.
  • Nietolerancja pokarmowa. Bardzo często ból żołądka sygnalizuje problem z nietolerancją organizmu pewnych pokarmów, np. mleka, cytrusów, jajek itp. Należy wtedy obserwować dziecko, by w konsekwencji znaleźć produkt powodujący dolegliwości i wykluczyć go z diety.

 

Skurcze i ból żołądka - co jeść?

Przy dolegliwościach żołądkowych (takich jak niestrawność) konieczna jest zmiana diety na lekkostrawną. Należy zrezygnować ze wszelkiego rodzaju tłustych, smażonych i pikantnych potraw, a także picia mocnej kawy czy napojów gazowanych. W zamian do posiłku warto sięgnąć po dania i produkty bardziej „przyjazne” naszemu żołądkowi, m.in. kasze, makarony, mleko i przetwory mleczne, chude mięso (kurczak lub indyk), ryby. Tłuszcz zwierzęcy warto zamienić na olej roślinny lub oliwę z oliwek.

 

Jak złagodzić ból żołądka?

"Boli mnie brzuch! Jakie są domowe sposoby na ból żołądka?". Gdy zaczyna doskwierać nam ból żołądka, można nieco złagodzić dolegliwości, stosując gorące okłady. Najlepiej sprawdzi się w tej sytuacji termofor. Ulgę w bólu mogą przynieść również delikatne masaże brzucha.

Dodatkowo można próbować uśmierzyć dolegliwości pijąc herbatki ziołowe, ssąc cukierki miętowe oraz pijąc duże ilości wody.

 

Co pomaga na ból brzucha i żołądka?

Na ból żołądka pomagają przede wszystkim zioła np. w postaci naparów, herbat czy preparatów dostępnych w aptece bez recepty. Oto kilka przykładów ziół, które mogą pomogą nam gdy boli żołądek:

  • rumianek - wykazuje m.in. właściwości rozkurczające i działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka. Łagodzi ból, a jednocześnie wspomaga procesy trawienne układu pokarmowego.
  • nagietek - stosowany jest w przypadku skurczu żołądka, a dodatkowo zwiększa wydzielanie soków żołądkowych.
  • siemię lniane - jest oleiste, dlatego powleka śluzem cały układ pokarmowy, a dodatkowo uszczelnia ścianki żołądka.
  • liść babki zwyczajnej - również pokrywa śluzem układ pokarmowy, a dodatkowo poprawia wydzielanie soków trawiennych przewodu pokarmowego.
  • lukrecja gładka - wykazuje korzystne działanie, gdy ból żołądka wynika z nieżytu lub wrzodów.
  • aloes - działa profilaktycznie i leczniczo w przypadku nadkwasoty żołądka.
  • melisa - wykazuje właściwości rozkurczające.

 

Mięta na ból żołądka

Naturalnym i od wieków stosowanym ziołem na ból żołądka jest mięta oraz jej olejki eteryczne. Herbatki oraz napary z mięty mogą skutecznie złagodzić dolegliwości związane z bólem brzucha oraz z bólem układu pokarmowego ogółem, a także korzystnie wpływają na problemy z niestrawnością czy trawienie. Dodatkowo zaleca się żucie surowych liści mięty lub dodawanie ich np. do sałatek. Zadowalające efekty może przynieść również spożywanie kropli miętowych w celu uśmierzenia dolegliwości.




Amol postać: płyn doustny, płyn do stosowania na skórę. Skład: produkt złożony. Wskazania: zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia, np.: w przebiegu przeziębienia (do nacierań), w bólach głowy, bólach mięśniowych, w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów, wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np.: wzdęcia, niestrawność. Przeciwwskazania: Preparatu Amol nie wolno stosować: w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu, w astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych, u dzieci poniżej 12 roku życia. Wewnętrznie: niedrożność dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenie pęcherzyka żółciowego, u osób z przewlekłymi chorobami wątroby, u osób uzależnionych od alkoholu. Zewnętrznie: na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błony śluzowe oraz w okolicach oczu. Podmiot odpowiedzialny: Orifarm Healthcare A/S, Energivej 15, 5260 Odense S., Dania. Opakowanie: płyn 100 ml, 150 ml, 250 ml.

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Tarcza ochronna, bezpieczeństwo
Ustawienia prywatności
Tutaj możesz w dowolnej chwili deklarować i modyfikować ustawienia plików cookie.
Bezwzględnie konieczne pliki cookie

Są niezbędne w celu zapewnienia funkcjonowania witryny internetowej i nie można ich wyłączyć. Zazwyczaj są stosowane w odpowiedzi na podjęte przez użytkownika działania związane z żądaniem usług (ustawienie preferencji w zakresie prywatności użytkownika, logowanie, wypełnianie formularzy itp.). Można ustawić przeglądarkę, aby blokowała takie pliki cookie lub wyświetlała odpowiednie powiadomienia, jednak niektóre części witryny nie będą wówczas działały.

Analityczne pliki cookie

Umożliwiają nam liczenie odwiedzin i źródeł ruchu oraz pomiar i poprawę wydajności naszej witryny. Pokazują nam, które strony są najmniej i najbardziej popularne i w jaki sposób odwiedzający poruszają się po witrynie. Jeśli użytkownik nie zgodzi się na ich zastosowanie, nie będziemy wiedzieli, kiedy odwiedził naszą witrynę i nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności.

Personalizujące pliki cookie

Służą do zwiększenia funkcjonalności witryny internetowej i personalizacji jej treści. Mogą być stosowane przez nas lub przez osoby trzecie, których usługi zostały dodane do naszych stron. Jeśli użytkownik nie zezwoli na ich zastosowanie, niektóre lub wszystkie z tych usług mogą nie działać poprawnie.

Pliki cookie do targetowania

Mogą zostać użyte przez naszych partnerów reklamowych poprzez naszą witrynę w celu stworzenia profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania mu odpowiednich reklam na innych witrynach. Nie przechowują bezpośrednio danych osobowych, lecz pozwalają na jednoznaczną identyfikację przeglądarki i urządzenia internetowego użytkownika. W razie braku zgody na ich zastosowanie reklamy prezentowane użytkownikowi będą w mniejszym stopniu dostosowane do jego zainteresowań.