CZY WIESZ, ŻE...

Domowa inhalacja - jak przeprowadzić inhalację w domu?

Szukasz domowych sposobów na katar, kaszel i inne objawy infekcji? Jednym z nich są inhalacje, które możesz robić bez wychodzenia z domu. Podpowiadamy, jak przeprowadzić inhalację w domowym zaciszu.

Czym są inhalacje?

Inhalacja polega na podawaniu substancji czynnych w postaci roztworu bezpośrednio do dróg oddechowych poprzez wdychanie. Stosuje się je u osób z przeziębieniem, kaszlem i astmą (lub innymi chorobami układu oddechowego).

Wyróżnia się różne rodzaje inhalacji. Jednym z nich jest domowa inhalacja parowa, która jest prosta w przygotowaniu i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Aby zrobić domową inhalację z wykorzystaniem pary wystarczy wsypać np. mieszankę ziół lub wlać odrobinę olejków eterycznych do miski z gorącą wodą i nachylać się nad nią przez kilkanaście minut.

Inny rodzaj inhalacji to nebulizacja. Można przeprowadzić ją w domu, ale wymaga specjalistycznego urządzenia – nebulizatora [1].

Inhalacja a nebulizacja – czym się różnią?

Nebulizacja to jeden z rodzajów inhalacji. Można zrobić ją w domu, ale nie jest to już tak proste, jak w przypadku inhalacji parowej. W odróżnieniu od inhalacji z wykorzystaniem pary nie wystarczy gorąca woda i kilka kropli olejku eterycznego. Do przeprowadzenia nebulizacji potrzebne jest specjalistyczne urządzenie – nebulizator.

Inhalacja to pojęcie ogólne, które odnosi się do wdychania substancji podawanych w różnych formach: pary, proszku, aerozolu. Można przeprowadzić ją w bardzo prosty sposób z użyciem miski z gorącą wodą i dodatkiem olejków eterycznych czy ziół lub za pomocą specjalistycznego urządzenia (np. inhalatora aerozolowego). Stosuje się ją w różnych celach – zarówno jako metodę wspomagającą leczenie przeziębienia, jak i przewlekłych chorób układu oddechowego.

Nebulizacja to jeden z rodzajów inhalacji. Polega na podaniu leku w formie aerozolu przy użyciu nebulizatora. Jest stosowana w profilaktyce i leczeniu schorzeń układu oddechowego (astmy, zapalenia oskrzeli, mukowiscydozy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). Podanie leku bezpośrednio do dróg oddechowych odciąża pozostałe układy. Substancja czynna trafia bezpośrednio do układu oddechowego (w przeciwieństwie do sytuacji, gdy lek podawany jest doustnie) [2].

Jak i kiedy stosować nebulizator?

Kiedy można ograniczyć się do najprostszej inhalacji parowej, a kiedy domowe inhalacje wymagają użycia nebulizatora? Nebulizacja sprawdza się, gdy olejki eteryczne itp. wdychane z parą wodą to za mało i konieczne jest podanie leków. Nebulizator to urządzenie, które przekształca płynne leki w postać aerozolu i umożliwia wdychanie ich bezpośrednio do dróg oddechowych.

Mechanizm działania nebulizatora można opisać najprościej jako rozpylanie płynnego leku na małe kropelki. W zależności od typu urządzenia odbywa się to za pomocą:

  • ultradźwięków,
  • sprzężonego powietrza,
  • tlenu.

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje nebulizatorów: pneumatyczne, membranowo-siateczkowe (MESH), ciśnieniowe z dozownikiem (MDI) oraz inhalatory suchego proszku (DPI). Przy ich zakupie warto kierować się kilkoma parametrami: objętością martwą (czyli objętością roztworu leku, która pozostaje w nebulizatorze po skończonej inhalacji), przepływem gazu, frakcją respirabilną (mówi o tym, jaki procent cząstek generowanych przez urządzenie ma odpowiednią wielkość) oraz MMAD, czyli parametrem pokazującym wielkość cząstek.

Pozostaje jeszcze pytanie o to, jak przeprowadzić domową inhalację za pomocą nebulizatora? Jeśli korzystasz z danego urządzenia po raz pierwszy zapoznaj się z instrukcją. Następnie upewnij się, że urządzenie jest czyste i wszystkie jego elementy są prawidłowo zamocowane. Gdy wszystko jest już sprawdzone, przygotuj dawkę płynnego leku przepisaną przez lekarza, otwórz zbiornik urządzenia i dodaj przygotowany lek do zbiornika zgodnie z instrukcją. Po tym, jak umieścisz lek w nebulizatorze, podłącz maskę lub ustnik, a następnie trzymaj maskę przy twarzy (lub ustnik przy ustach). Kontynuuj inhalację do momentu, aż urządzenie skończy rozpylać całą dawkę leku [2].

Jak działają inhalacje?

Jak działa domowa inhalacja? Wszystko zależy od tego, jakie substancje zostaną użyte.

  • Inhalacje z użyciem soli fizjologicznej – pomagają nawilżyć błony śluzowe dróg oddechowych, złagodzić podrażnienia i rozrzedzić zalegającą wydzielinę.
  • Inhalacje z antybiotykami – mają właściwości bakteriobójcze. Wykorzystuje się je w leczeniu infekcji bakteryjnych.
  • Inhalacje z lekami przeciwhistaminowymi – mogą być stosowane w celu łagodzenia alergii takich jak: kichanie, katar czy swędzenie.
  • Domowe inhalacje z użyciem mieszanki ziół – rośliny, które stosuje się w kuchni jako aromatyczne przyprawy kuchenne wyróżniają się nie tylko walorami smakowymi i zapachowymi. Część z nich (np. rozmaryn, tymianek) pomaga w łagodzeniu objawów towarzyszących zapaleniu górnych dróg oddechowych. Można zrobić z nich domową inhalację, dodając po jednej łyżce wybranych ziół do miski z gorącą wodą.
  • Inhalacje na zatoki z olejkami eterycznymi – domowa inhalacja parowa może pomóc również na zatkane zatoki. Aby ją wykonać wystarczy miska z gorącą wodą i kilka kropel olejku eterycznego (np. lawendowego, eukaliptusowego, sosnowego).

Jakie są zalety inhalacji? W przypadku podawania leków za pomocą nebulizatora dużym plusem jest to, że substancja czynna trafia bezpośrednio do dróg oddechowych. Taka forma podania leku pozwala na osiągnięcie dużego stężenia leku w drogach oddechowych, a jednocześnie ograniczenie ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Umożliwia szybsze działanie terapeutyczne, dlatego jest wykorzystywana w leczeniu różnych chorób układu oddechowego (astmy, rozedmy płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Innym rodzajem inhalacji, który można przeprowadzić w warunkach domowych jest inhalacja parowa. Różni się od nebulizacji m.in. tym, że nie polega na podawaniu leków. Aby zrobić domową inhalację parową potrzeba gorącej wody i odpowiednich dodatków (np. soli fizjologicznej, olejków eterycznych, ziół). Wdychanie pary wodnej pomaga nawilżyć drogi oddechowe, rozrzedzić zalegającą wydzielinę i udrożnić noc. W związku z tym inhalacja parowa jest stosowana m.in. w przypadku kataru i przy uporczywym kaszlu [1, 2].

Inhalacja na katar i przeziębienie

Czego potrzebujesz do zrobienia domowej inhalacji na zatkany nos, uporczywy kaszel czy ból zatok? Sprawdź poniższe wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak w prosty sposób zrobić inhalację w domowym zaciszu.

Inhalacje na katar z soli fizjologicznej

Zatkany nos nie daje Ci spać? W takim razie inhalacje na katar to coś dla Ciebie. Do ich wykonania potrzebny Ci będzie roztwór soli fizjologicznej oraz nebulizator. W przypadku tego typu inhalacji najlepiej sprawdzi się nebulizator pneumatyczny.

Inhalacje z użyciem soli fizjologicznej są pomocne nie tylko przy katarze. Wykorzystuje się je także w przypadku kaszlu i zapalenia zatok. Jednak pamiętaj, że nie są dla każdego. Nie zaleca się, aby wykonywać inhalacje z solą fizjologiczną u osób z: ropnym zapaleniem migdałków lub zatok, przewlekłymi chorobami układu oddechowego (gruźlicą, nowotworem), krwotokami z dróg oddechowych, ciężką niewydolnością krążeniową czy niewydolnością oddechową niezwiązaną ze skurczem oskrzeli [3].

Inhalacje z olejków eterycznych

Do zrobienia domowej inhalacji możesz wykorzystać również olejki eteryczne. Ich wybór zależy od dolegliwości, z którymi się zmagasz. Jeśli dopadła Cię infekcja wirusowa i męczą Cię bóle głowy, dobrym rozwiązaniem będzie np. olejek eukaliptusowy lub miętowy.

Proste inhalacje domowe z gorącej wody i olejów eterycznych możesz robić także w celach profilaktycznych. We wzmocnieniu odporności pomagają olejki takie jak:

Jeśli chcesz wykorzystać olejki eteryczne w celu złagodzenia swoich dolegliwości, możesz zrobić jeszcze jedną rzecz. Po skończonej inhalacji parowej, naklej AMOLowe plastry aromatyczne na suchą piżamę. Zawarte w nich olejki eteryczne wzmocnią efekt inhalacji.

[1] Zdrojewicz, Zygmunt, Katarzyna Minczakowska, and Krzysztof Klepacki. "Rola aromaterapii w medycynie." Family Medicine & Primary Care Review 4 (2014): 387-391.

[2] Karolewicz, Bożena, Janusz Pluta, and Dorota Haznar. "Nebulizacja jako metoda podawania leków." Farm. Pol 65.4 (2009): 291-304.

[3] Wronikowska Olga, Budzyńska B, Inhalacja i nebulizacja – zasady, rodzaje i bezpieczeństwo terapii, Aptekarz Polski, 03/2019.




Amol postać: płyn doustny, płyn do stosowania na skórę. Skład: produkt złożony. Wskazania: zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia, np.: w przebiegu przeziębienia (do nacierań), w bólach głowy, bólach mięśniowych, w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów, wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np.: wzdęcia, niestrawność. Przeciwwskazania: Preparatu Amol nie wolno stosować: w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu, w astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych, u dzieci poniżej 12 roku życia. Wewnętrznie: niedrożność dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenie pęcherzyka żółciowego, u osób z przewlekłymi chorobami wątroby, u osób uzależnionych od alkoholu. Zewnętrznie: na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błony śluzowe oraz w okolicach oczu. Podmiot odpowiedzialny: Orifarm Healthcare A/S, Energivej 15, 5260 Odense S., Dania. Opakowanie: płyn 100 ml, 150 ml, 250 ml.

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Tarcza ochronna, bezpieczeństwo
Ustawienia prywatności
Tutaj możesz w dowolnej chwili deklarować i modyfikować ustawienia plików cookie.
Bezwzględnie konieczne pliki cookie

Są niezbędne w celu zapewnienia funkcjonowania witryny internetowej i nie można ich wyłączyć. Zazwyczaj są stosowane w odpowiedzi na podjęte przez użytkownika działania związane z żądaniem usług (ustawienie preferencji w zakresie prywatności użytkownika, logowanie, wypełnianie formularzy itp.). Można ustawić przeglądarkę, aby blokowała takie pliki cookie lub wyświetlała odpowiednie powiadomienia, jednak niektóre części witryny nie będą wówczas działały.

Analityczne pliki cookie

Umożliwiają nam liczenie odwiedzin i źródeł ruchu oraz pomiar i poprawę wydajności naszej witryny. Pokazują nam, które strony są najmniej i najbardziej popularne i w jaki sposób odwiedzający poruszają się po witrynie. Jeśli użytkownik nie zgodzi się na ich zastosowanie, nie będziemy wiedzieli, kiedy odwiedził naszą witrynę i nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności.

Personalizujące pliki cookie

Służą do zwiększenia funkcjonalności witryny internetowej i personalizacji jej treści. Mogą być stosowane przez nas lub przez osoby trzecie, których usługi zostały dodane do naszych stron. Jeśli użytkownik nie zezwoli na ich zastosowanie, niektóre lub wszystkie z tych usług mogą nie działać poprawnie.

Pliki cookie do targetowania

Mogą zostać użyte przez naszych partnerów reklamowych poprzez naszą witrynę w celu stworzenia profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania mu odpowiednich reklam na innych witrynach. Nie przechowują bezpośrednio danych osobowych, lecz pozwalają na jednoznaczną identyfikację przeglądarki i urządzenia internetowego użytkownika. W razie braku zgody na ich zastosowanie reklamy prezentowane użytkownikowi będą w mniejszym stopniu dostosowane do jego zainteresowań.