kontrast off Przeszukaj artykuły
Nasz profil na Facebook
Mięta pieprzowa

OLEJEK MIĘTY PIEPRZOWEJ

Lecznicze właściwości mięty pieprzowej znane są od stuleci. Dzięki zawartości mentolu wykazuje mocny, charakterystyczny miętowy zapach. Mięta pieprzowa jest najskuteczniejsza, gdy stosujemy ją w postaci olejku eterycznego, powstałego poprzez destylację ziela z parą wodną. Może być stosowana doustnie, np. w przypadku dolegliwości trawiennych, lub też wcierana bezpośrednio w skórę. Orzeźwiający aromat mięty pieprzowej wpływa pozytywnie zarówno na ciało, jak i samopoczucie.

Olejek mięty pieprzowej - właściwości

  • Związki zawarte w olejku miętowym, w tym przede wszystkim flawonoidy i mentol, wykazują działanie rozkurczowe i obniżają napięcie mięśni gładkich. Amol wykorzystuje te właściwości, działając łagodząco w przypadku bólów mięśniowych.
  • Wpływa na wydzielanie soku żołądkowego, ułatwiając trawienie i przyswajanie pokarmów.
  • Zalecany jest w przypadku problemów dyspeptycznych, związanych m.in. z niestrawnością.

Olejek mięty pieprzowej - zastosowanie

Mięta pieprzowa może być stosowana zarówno doustnie, np. jako jeden ze składników preparatów o działaniu profilaktycznym lub wspomagających leczenie dolegliwości trawiennych, jak i zewnętrznie, m.in. do nacierania skóry.

Olejek mięty pieprzowej, ze względu na swoje wszechstronne właściwości, jest powszechnie stosowany.

Używany jest jako składnik wspomagający łagodzenie dolegliwości takich jak m.in.:

  • Objawy dolegliwości dyspeptycznych, takich jak uczucie pełności w nadbrzuszu po spożyciu posiłku, odbijania, uczucie wczesnej sytości, zgaga.
  • Objawy przeziębienia. Wcieranie olejku zalecane dla poprawy złego samopoczucia.
  • Ból głowy czy bóle mięśniowe.