kontrast off Przeszukaj artykuły
Nasz profil na Facebook
AMOL
CZY WIESZ, ŻE...

Ból głowy podczas przeziębienia. Jak sobie z nim radzić?

Ból głowy to dolegliwość, która towarzyszy bardzo wielu chorobom. Niekiedy przyczyną są regularnie pojawiające się migreny, ale może też występować jako objaw poważniejszych schorzeń. Regularnie pojawiające się dolegliwości bólowe w obrębie głowy powinny być sygnałem, że w naszym organizmie może rozwijać się jakaś choroba. Warto więc poddać się stosownej diagnostyce lekarskiej.

Ból głowy podczas przeziębienia pojawia się niemal zawsze, stanowiąc istotny objaw infekcji wirusowej. Może dotykać nawet osób, które na co dzień nie mają tendencji do bólu głowy. Oczywiście nie występuje samodzielnie, lecz towarzyszy mu szereg innych objawów przeziębienia, takich jak:

 • osłabienie organizmu
 • suchość w nosie i gardle
 • ból gardła, chrypka
 • katar
 • kaszel (suchy lub mokry)
 • stan podgorączkowy lub gorączka

Poszczególne objawy, a w szczególności gorączka, mogą potęgować ból głowy.

Dlaczego przy przeziębieniu boli głowa?

W życiu człowieka ból głowy może pojawiać się w różnych sytuacjach. To jedna z bardzo częstych dolegliwości, które pojawiają się jako objaw wielu chorób. Każdy rodzaj bólu głowy ma swoją specyfikę. Po cechach charakterystycznych bólu można wskazać jego przyczyny, charakter i podłoże.

Ból głowy przy przeziębieniu pojawia się zwykle już w pierwszej fazie choroby. Jest to jeden z początkowych objawów, ujawnia się wraz ze zmęczeniem, osłabieniem organizmu, katarem. Najczęściej wynika z nieprawidłowej pracy naczyń krwionośnych w obszarze czaszki. Może jednak wiązać się również z podwyższoną gorączką czy dodatkowymi infekcjami, np. w zatokach.

Jak rozpoznać ból głowy przy przeziębieniu?

Dotkliwy ból głowy to objaw dominujący przy przeziębieniu. Bywa bardzo uporczywy, trwa przez cały czas choroby i wpływa na znaczne obniżenie samopoczucia pacjenta. Najczęściej jednak jest nieco mniej intensywny niż np. przy grypie, chociaż wszystko zależy od indywidualnych skłonności pacjenta oraz przebiegu samej choroby. 

Ból głowy przy przeziębieniu najczęściej trwa tak długo, jak sama choroba. Nie powinien pojawiać się ani przed nią, ani trwać po ustaniu innych objawów przeziębienia (jeśli ból pozostaje, może świadczyć o innych problemach zdrowotnych). Silny ból głowy przy przeziębieniu najczęściej jest zlokalizowany w jednym miejscu. Oczywiście najczęściej towarzyszą mu inne objawy, takie jak katar, zatkany nos, kichanie, kaszel, chrypka i ból gardła, które dodatkowo potęgują dyskomfort. Powinien ustąpić po zastosowaniu środków zaradczych, które łagodzą i prowadzą do wyeliminowania objawów przeziębienia.

Ból głowy przy przeziębieniu - jak sobie z nim radzić?

 • W pierwszej kolejności warto sięgnąć po naturalne metody uśmierzania bólu głowy. Amol to preparat, którego skład opiera się na naturalnych olejkach eterycznych. Wykazują one wszechstronne właściwości łagodzące i kojące dolegliwości bólowe. Amol na ból głowy przy przeziębieniu stosowany jest zewnętrznie. Zalecane jest nacieranie czoła, skroni i karku niewielką ilością preparatu w nierozcieńczonej formie kilka razy dziennie. Delikatny masaż oraz przyjemny zapach ziołowych olejków wspomaga kojenie bólu, a jednocześnie pozytywnie wpływa na samopoczucie chorego.
 • Warto też wykonywać zimne okłady. Wystarczy zmoczyć ściereczkę lub mały ręcznik w zimnej wodzie, a następnie schłodzić nią czoło i kark.
 • Ból głowy zwykle potęgowany jest przez podwyższoną gorączkę. Warto zatem podjąć stosowne działania, mające na celu zbicie gorączki. Jeśli temperatura ciała jest podwyższona tylko w niewielkim stopniu, można sięgnąć po domowe sposoby, np. zioła (kwiat lipy, czarny bez, liście i owoce maliny).
 • Kluczowe znaczenie ma również odpoczynek oraz sen. Podczas przeziębienia powinniśmy wypoczywać w ciepłym łóżku, unikając dodatkowego zmęczenia czy przemarznięcia.
 • Niezbędne jest również wypijanie dużej ilości wody. Organizm musi być solidnie nawodniony, dzięki czemu podejmie skuteczną walkę z infekcjami.

Jak już zostało wspomniane, ból głowy powinien minąć wraz z innymi objawami przeziębienia. To typowe dla infekcji wirusowych, zwłaszcza tych z wysoką temperaturą, że ból głowy, który towarzyszył nam przez kilka dni, ustępuje wraz z wyzdrowieniem.

Co zrobić, gdy po przeziębieniu ból głowy nie mija?

Niestety nie są pewne wyjątki. Jeśli choroba była bardzo ciężka w przebiegu, ból głowy (chociaż najczęściej nieco mniej intensywny) może pozostać. Co więcej, często jest on sygnałem, że doszło do powikłań lub pojawiły się nowe dolegliwości zdrowotne. Jeśli ból głowy trwa nadal i pojawia się głównie rano, może oznaczać infekcję zatok. Zaleca się wówczas wizytę u laryngologa, który oceni, czy przeziębienie nie przekształciło się w zapalenie zatok przynosowych.

Zapalenie zatok jest nie tylko nieprzyjemne w objawach, ale i niebezpieczne dla chorego. Nieleczona infekcja może prowadzić nawet do konieczności hospitalizacji i wykonania zabiegu oczyszczania zatok. Z tego też powodu, jeśli towarzyszy nam uporczywy ból głowy po przeziębieniu i podejrzewamy zapalenie zatok, warto udać się do laryngologa i wykonać zalecane badania, najczęściej RTG lub wymaz z nosa.

Jeśli jednak laryngolog nie stwierdzi zapalenia zatok, a ból głowy będzie utrzymywać się dalej, warto podjąć dalszą diagnostykę w celu ustalenia przyczyny. Długotrwały ból głowy nie powinien pojawiać się i trwać samoistnie. Najczęściej świadczy o pojawieniu się poważniejszych dolegliwości zdrowotnych.