kontrast off Przeszukaj artykuły
Nasz profil na Facebook
AMOL
CZY WIESZ, ŻE...

Mdłości – objaw sygnalizujący ciążę, zawał serca czy chorobę wrzodową żołądka?

Nudności to nieprzyjemne uczucie powiązane z potrzebą zwymiotowania, które stanowi typowy element złego samopoczucia. Nudnościom często towarzyszy blada skóra pokryta potem, przyspieszone bicie serca, ślinotok, kwaśne uczucie w ustach. Nudności i mdłości są określeniami stosowanymi wymiennie.

Przyczyny mdłości

Nudności (mdłości) są objawem zatruć, schorzeń lub innych czynników wpływających na zaburzenie równowagi organizmu. Same w sobie nie są groźne, ale powinny zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli są nasilone i/lub powtarzające się. Mogą być wywołane m.in.:

 • chorobami układu pokarmowego,
 • chorobami układu sercowo-naczyniowego,
 • chorobami ośrodkowego układu nerwowego,
 • chorobami endokrynologicznymi,
 • chorobami metabolicznymi,
 • chorobami nowotworowymi,
 • ciążą,
 • zatruciami,
 • przyjmowanymi lekami,
 • powikłaniami pooperacyjnymi,
 • innymi czynnikami.

Mdłości a choroby układu pokarmowego

Mdłości mogą być spowodowane zatruciami pokarmowymi, wtedy najczęściej połączone są z bardzo silnym bólem brzucha, wzdęciami, biegunką, bólem głowy oraz wymiotami. Przy zakażeniach żołądkowo-jelitowych dominują nudności z ostrą biegunką.

W przypadku „ostrego brzucha” wywołanego zapaleniem wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego czy trzustki, nudności będą powiązane z bardzo silnym bólem brzucha i znacznym napięciem mięśni brzucha, a także zatrzymaniem gazów i stolca. Nudności jako objaw choroby wrzodowej  żołądka i dwunastnicy pojawiają się na czczo i ustępują po posiłku, mogą mieć związek ze stosowaniem ostrych przypraw lub paleniem papierosów.

Mdłości a choroby serca

Nudności mogą być sygnałem zwiastującym zawał serca, wtedy połączone są z bólem nadbrzusza i mdłościami spowodowanymi niedokrwieniem dolnej ściany serca, która spoczywa na przeponie. W czasie zawału przepona może zostać podrażniona, co wywołuje mdłości. Jeżeli nudności połączone są z innymi, typowymi objawami zawału, koniecznie należy zwrócić się do lekarza. W chorobach niedokrwiennych serca oprócz nudności mogą pojawić się też duszności, bóle w klatce piersiowej i zawroty głowy. Z kolei przy nadciśnieniu występują mdłości, połączone z wymiotami, zawrotami głowy i bólami głowy.

Mdłości a udar mózgu

Udar mózgu niedokrwienny lub krwotoczny jest bardzo poważnym, ostrym stanem zagrażającym życiu. Jednym z towarzyszących mu objawów mogą być mdłości i wymioty, połączone z niedowładami, zaburzeniami mowy, zawrotami głowy i zaburzeniami widzenia. W przypadku wystąpienia nudności w połączeniu z niepokojącymi objawami neurologicznymi, wymagana jest pilna interwencja lekarska.

Mdłości a ciąża

Nudności mogą wiązać się z radosnymi wieściami. Jednym z pierwszych i powszechnie występujących objawów ciąży są właśnie poranne mdłości. Związane są ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety i powinny samoistnie ustąpić po 12.-14. tygodniu ciąży.

Mdłości a czynniki psychogenne

Nudności, bóle brzucha, wymioty, złe samopoczucie itd. mogą być wywołane czynnikami psychologicznymi, zwłaszcza stresem, nerwicą, sytuacjami, które wzbudzają w nas strach lub wstręt.

Sposoby leczenia mdłości

Nudności nie są chorobą i nie wymagają leczenia, natomiast mogą być symptomem poważniejszych schorzeń, które będą wymagały interwencji lekarza i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Przeciwdziałanie nudnościom polega na ograniczeniu spożywania ciężkostrawnych pokarmów, nieprzejadaniu się, unikaniu nadmiernej ilości kawy, herbaty i alkoholu oraz unikaniu czynników, mogących wywoływać nudności.

Łagodzenie mdłości domowymi sposobami może polegać na wypiciu naparów ziołowych z melisą, rumiankiem lub miętą pieprzową, które wspomagają trawienie i działają uspokajająco na żołądek. Pomóc może również gorzka herbata lub napar z herbaty z dodatkiem imbiru. W przypadku mdłości powiązanych ze schorzeniami, stosowane jest leczenie zależne od choroby. Nudności same w sobie nie powinny być powodem do niepokoju, ale jeśli powiązane są z innymi symptomami, należy poddać się badaniom diagnostycznym.